Yurtdışı Eğitim Sınavı

Yurtdışı Eğitim Sınavı, yurtdışında lise, lisans, yüksek lisans/master veya doktora eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin gitmek istedikleri ülkeye göre üniversitelerin talep ettikleri bazı sınavlardır. Yurtdışı eğitim sınavı ile istediğiniz okulda eğitim alabilmek için bu sınavlara girerek istenilen baraj puanını almanız gerekir. İşte bu sınavlarla ilgili detayları sayfamızda bulunan bilgilerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz yurtdışı eğitim sınavı nın üzerine tıkladığınızda, açılacak olan başlıkta istediğiniz bilgileri bulacaksınız. Daha detaylı bilgi için ise bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her türlü sorunuzu en doğru şekilde yanıtlandıracak eğitim danışmanlarımızla, sizlere Resmi Temsilci olarak ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

IELTS (International English Language Testing System)

IELTS’in Akademik ve Genel Eğitim(Academic ve General Training) olmak üzere iki ayrı modülü vardır. Tüm adaylar aynı Dinleme ve Konuşmatestini alırlar. Ancak Okuma ve Yazma bölümlerinde Akademik ve Genel soru kitapçıkları farklıdır. Akademik Modül seçeneği üniversitelerde eğitim görmek isteyen adaylar tarafından tercih edilir, Genel Eğitim Modülü ise günlük kullanılan İngilizce bilgisini ölçmeye yöneliktir ve göçmenliği düşünen adaylar ya da İngilizce kullanılan iş yerlerinde çalışmakta olanlar tarafından tercih edilir.
IELTS başta Avustralya, İngiltere, Kanada, Amerika, Yeni Zelanda olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde geçerliliği olan bir sınavdır.

Sınav, Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Her bir bölüm ayrı ayrı 9 üzerinden değerlendirilir ortalaması alınır. Listening 30dk, Reading 60 dk, Writing 60 dk, Speaking ise en fazla 15 dk sürmektedir.
Sınav tarihinden yaklaşık 13 gün sonra Test Sonuç Raporunuz kurye ile adresinize gönderilir.

IELTS için dikkat edilmesi gereken en önemli konu kayıttır, çünkü kayıtlar sınav tarihinden 6 hafta önce kapanmaktadır, dolayısıyla geç kalan öğrenciler diğer sınav tarihlerini seçmek zorunda kalacaklarından problem yaşayabilirler.

Sınav Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanır fakat bu sınavın bütün başvuru işlemleri sadece British Council İstanbul ofisinden yapılmaktadır.
IELTS sınavı ayda en fazla dört defa düzenlenmektedir.
Adaylara sadece bir tane sınav sonuç belgesi verilecek ve ilave nüsha talepleri kabul edilmeyecektir.

Adayların girebilecekleri sınav sayısına ilişkin bir kısıtlama yoktur.

Sınav sonuçları 2 yıl boyunca geçerliliğini korur.

Türkiye’deki sınav tarihleri ve kayıt olma koşulları ile ilgili bilgilere aşağıdaki linkten ya da bizle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.
www.britishcouncil.org.tr
www.ielts.org

 


TOEFL (The Test of English as a Foreign Language)

Ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin üniversiteye, resmi ya da özel kurumlara kabul öncesi dil seviyelerinin resmi olarak belirlenmesi amaçlı yapılan Amerikan sisteminde bir seviye tespit sınavdır.

Daha önce Paper based yapılırken, sonra CBT(Computer Based Test) olarak yapılmaya başlanmış ve şu anda hemen hemen tüm merkezlerde sadece IBT (Internet Based Test) olarak yapılmaktadır.

Sınav, reading, writing, speaking, listening olarak dört bölümden oluşmakta ve tüm dünyadaki üniversitelerde hemen hemen tüm programlar tarafından kabul görmektedir.
Sınav süresi toplam 4 saat 15 dakikadır

Sınavın değerlendirilmesi her bölüm için aşağıdaki tablodaki gibidir.
Reading : 0 – 30
Listening : 0 – 30
Speaking: 0 – 30
Writing : 0 – 30

TOPLAM: 0 – 120

Sınav sonrasında skorunuzu, sınava girdiğiniz tarihten itibaren 15 iş günü sonra ETS’den daha önce almış olduğunuz kullanıcı adınız ve şifrenizle online kayıt bölümüne girerek web’den öğrenebilirsiniz. Posta ile elinize ulaşması 4-6 hafta arası bir süre olacaktır.


Pearson Test Of English

PTE Akademik, anadili İngilizce olmayan fakat İngilizce’nin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak isteyen adayların İngilizce dinleme,okuma,konuşma ve yazma seviyesini ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır. Maksimum 3 saat sürmektedir ve sonuçlara online olarak 2 ile 5 gün içersinde bakmak mümkündür. Bu test her Perşembe ve Cuma günleri İstanbul BJK Plaza’da yapılmaktadır. Sınavdan 1 gün önce bile kayıt yaptırabilirsiniz.

http://pearsonpte.com/PTEAcademic/Pages/TestScores.aspx

http://pearsonpte.com/PTEAcademic/scores/Documents/Skills_and_Scoring_in_PTEA_4Aug10_v2.pdf

SAT- Scholastic Aptitute Test

Amerika ‘da uygulanan, lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin alması gereken bir testtir. College Board’un hazırladığı ileri seviye sözel ve matematiksel muhakeme becerileri sınavı, ABD ve başka ülkelerdeki sınav merkezlerinde yıl boyunca yapılmaktadır. SAT I, birçok üniversite ve eğitim yardımı veren kurumlarca şart koşulmaktadır.

SAT I: 3 saat süren ve öğrencilerin matematiksel ve sözel yeteneklerini ölçen bir sınavdır.

Test skoru 200 ile 800 arasında değişmektedir.

SAT sınavı resmi sitesi http://www.sat.org


ELPT – English Language Proficieny Test (İnglizice Yeterlilik Sınavı)

İngilizce ikinci dili olan veya İngilizce yeterliliği kısıtlı olan öğrenciler için özel olarak hazırlanmış SAT II Testidir. Sınav, özellikle İngilizce konuşma ve yazma becerilerini test eder. Daha çok, anadili İngilizce olmayan ve Amerika’da eğitim görmek isteyen öğrenciler için hazırlanmış bir testtir. Test Kasım, Ocak ve Nisan aylarında uygulanır.

GMAT (GRADUATE MANAGEMENT ADMISSIONS TEST)

Amerika’da İşletme Master’ı (MBA) yapmak istiyorsanız GMAT sınavına girmeniz gerekmektedir. Sınavın dili İngilizce’dir. Sınavın amacı, sayısal, sözel ve analitik problem çözme yeteneğinizi; İngilizce’yi kullanabilme ve okuduğunuzu anlama seviyenizi ölçmektir.

GMAT sınavı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de bilgisayarda uygulanmaktadır. “Computer-Adaptive Test (CAT)” adı verilen bu uygulamada kağıt-kalem kullanılmamakta, tüm sorular bilgisayar karşısında, klavye ve mouse yardımıyla cevaplanmaktadır. 1997 yılında uygulamaya geçen GMAT CAT birçok rahatlığı da beraberinde getirmiştir. Bu uygulamayla birlikte sınava yıl içinde daha önceden belirlenmiş tarihlerde değil, yıl boyunca kendinizi hazır hissettiğiniz zamanlarda girmeniz, yani sınava girmek istediğiniz tarihleri kendiniz belirlemeniz mümkündür. ,

GMAT sınavı sayısal (quantitative), sözel (verbal) ve komposizyon (analytical writing) olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre ayrılarak GMAT soru bankasından otomatik olarak seçilecek, ve ekranda birer birer görünecektir. Her soru için bir cevap hakkınız vardır, ve geri dönüp cevabınızı düzeltmeniz mümkün değildir. İlk soru her zaman orta derecede zor olacak, takip eden soruların seviyesi bir önceki cevabınıza göre belirlenecektir. Seviyenizi belirlemek için bilgisayar birkaç tane çok zor ve çok kolay soru soracaktır. Herhangi bir soruyu yanlış cevaplamanız halinde bir sonraki soru size daha kolay gelecek bir seviyede olacaktır.


 

GRE (GRADUATE RECORD EXAM)

GRE, Amerika’da lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler için düzenlenmiş bir sınavdır (İşletme bölümü hariç). Kanada ve Avrupa ülkelerindeki bazı üniversitelerde mühendislik ve sosyal bilimler alanında yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen öğrencilerden istenen ve bilgisayar üzerinde de uygulanan bir testtir. GRE sonucunu bütün üniversiteler talep etmese de iyi üniversitelerin hepsi bu sınavın sonucu talep ederler.
GRE sınavı broşürlerine ve örnek sorularına http://www.gre.org adresinden ulaşabilirsiniz.

GRE sınavı Educational Testing Service (ETS) tarafından uygulanmaktadır.
GRE sınavı herhangi bir yoğun hazırlık gerektirmeyen ve birikimleriniz sonucu oluşan bilginizi ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır. Sorular üzerinde istediğiniz kadar düşünebilirsiniz. Ancak, her bölüm için ayrılan süreye göre kendinizi hazırlamaya dikkat edin. Soruları boş bırakmayınız. Bölümü zamanında bitirmek için, emin olmasanız da soruları tahminde bulunarak yanıtlamak zorundasınız. GRE sınavı Eylül 1996’dan beri Türkiye’de bilgisayarda uygulanmaktadır. GRE sınavı üç bölümden oluşur.

LNAT

National Admissions Test for Law (LNAT), hukuk eğitimi almak isteyen öğrencilerin hukuk bilgilerini ölçmekten ziyade, hukuk eğitimi alabilmek için gereken yetkinliklerinin seviyesini ölçme amaçlı uygulanan bir sınavdır. LNAT sınav içeriği LNAT Birliği üyelerince hazırlanmaktadır.

Birleşik Krallık’ta LNAT sınavı talep eden üniversiteler:

 • University of Bristol
 • Durham University
 • University of Glasgow
 • King’s College London
 • The University of Nottingham
 • University of Oxford
 • SOAS, University of London
 • UCL

LNAT sınavı, 2 kısımdan oluşur ve toplamda 2 saat 15 dakika sürmektedir. 95 dakika olan birinci kısım 42 çoktan seçmeli sorudan oluşurken, 40 dakika olan ikinci kısımda verilen 3 makale sorusundan birini seçerek, verilen konuyu tartışıp sonuca varmanız gereken bir kompozisyon yazmak suretiyle yanıtlamanız istenmektedir. Bu ikinci kısım için, iyi derecede İngilizce yazma becerisine ihtiyaç vardır.

LNAT sınavı Pearson VUE tarafından düzenlenmektedir. Sınava katılmak isteyen öğrencilerin öncelikle UCAS numaraları ile online kayıt olmaları, oluşturdukları profil konfirme edildikten sonra da, sınav için gün ve saat seçerek rezervasyon yaptırıp sınav ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Kayıt ve rezervasyon, Eyül/Ekim ayında başlanması planlanan yıldan bir önceki yıl 1 Ağustos’ta açılır. Örneğin, Eylül/Ekim 2018’de başlayacak bir program için, 1 Ağustos 2017’de kayıtlar açılır. 1 Eylül’den itibaren de teste girilebilir.

LNAT için verilen önemli son tarihler: (Eylül/Ekim 2018 başlangıçlı programlar için)

15 Ocak 2018: Kayıt ve LNAT sınavı için yer ayırtma

15 Ocak 2018: UCAS formunu tamamlayıp gönderme

20 Ocak 2018: LNAT sınavını 20 Ocak 2018 veya daha önceki bir tarihte alabilirsiniz.

University of Oxford için, LNAT son tarihleri çok daha erkendir:

5 Ekim 2017: Kayıt ve LNAT sınavı için yer ayırtma

15 Ekim 2017: UCAS formu sunma tarihi

20 Ekim 2017: LNAT sınavını 20 Ekim 2017 veya daha önceki bir tarihte alabilirsiniz.

Sınav ücretleri UK ve Avrupa Birliği ülkeleri için 50 GBP iken, diğer ülkeler için 70 GBP’dir.

Sonuçlar, Pearson VUE tarafından, sınav tarihini takip eden 24 saat içinde, başvurulan üniversitelerin LNAT skorunuza ve yazdığınız makaleye ulaşabilecekleri şekilde erişime açılır.

Ayrıca, sonuçlar sınava girenlere e-maille gönderilir. 20 Ocak’tan önce sınava girenler Şubat ortasında, 20 Ocak’tan sonra sınava girenler ise, Ağustos başında sınav sonucunu e-maille alırlar.

LNAT’e sadece senede bir kez girilebilir. Onay olmadan ikince kez girenlerin, ikinci sınavı geçersizdir.

LNAT kaydı ve rezervasyon için yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

UKCAT

United Kingdom Clinical Aptitude Test (UKCAT), Birleşik Krallık Üniversiteleri tarafından, tıp ve diş hekimliği lisans programları başvurularını değerlendirmede kullanılan bir sınavdır.

UKCAT, herhangi bir ders programı veya teknik bilgi içeriğine sahip değildir. Sınav, üniversitelerin, klinik kariyerinde başarılı bir doktor veya diş hekimi olabilmek için gerekli olan zihinsel yeterlik, tavır/tutum ve profesyonel davranış açısından en uygun olan öğrencileri seçmelerine yardım eder. Sınav sonucu, öğrencinin UCAS başvurusu ve diğer akademik nitelikleriyle uyumuna da bakılarak değerlendirilir.

UKCAT aynı zamanda, beklentisi yüksek bir eğitim için diğer adaylar arasında öne çıkmanız ve yeteneklerinizi ispatlamanız için önemli bir fırsattır.

UKCAT, Birleşik Krallık ve dünyanın diğer ülkelerindeki Pearson VUE test merkezlerinde yapılan bilgisayar tabanlı bir testtir. Toplamda 2 saat süren test, üniversitelerin tıp ve diş hekimliği fakülteleri tarafından önemli olarak tanımlanmış faklı zihinsel yetenekleri ölçen 5 ayrı bölümden oluşur. Çoktan seçmeli soruları barındıran her bir bölüm için farklı süre tanınmıştır. Buna göre;

 • Verbal Reasoning (sözsel akıl yürütme): 22 dakika.
 • Decision Making (karar verme): 32 dakika.
 • Quantitative Reasoning (sayısal akıl yürütme): 25 dakika.
 • Abstract Reasoning (soyut/kuramsal akıl yürütme): 14 dakika.
 • Situational Judgement (duruma bağlı yargı): 27 dakika.

Adayların, başvurmayı planladıkları akademik yıldan bir sene önceki Eylül/Ekim ayında sınava girmiş olmaları gerekir. Sınav sonuçları bir sonraki akademik yıl için geçerli değildir. Adayların başvuracakları üniversitenin spesifik giriş koşullarını önceden mutlaka kontrol etmesi gerekir, ki bazı üniversiteler uluslararası öğrenciler için farklı koşullar belirtebilirler.

Bir akademik yıl içinde sadece bir kez sınava girilebilir; birden fazla sınava girme girişimi “profesyonellik dışı davranış” örneği olarak muamele görür ve test sonuçlarının iptal edilmesi, gelecekte bir daha UKCAT’e girilmesine izin verilmemesi ve bu durumun başvurulan üniversitelerle paylaşılması şeklinde uygulanır.

2018 başvuruları için UKCAT kayıtları, 2 Mayıs 2017 saat 09.00’da açılmış, 19 Eylül 2017 saat 17.00’da kapanmış ve test rezervasyonları, 2 Ekim 2017 gün ortasında sona ermiştir. 3 Temmuz 2017’den itibaren girilebilen UKCAT için son test tarihi 3 Ekim 2017’dir. Sonuçlar, Kasım başında başvurulan üniversitelere gönderilir.

Uygun test merkezinde istenilen tarihte yer bulamama durumunda kalmamak için, mümkün olduğunca erken kayıt ve rezervasyon yapılması önerilir. Pearson VUE üzerinden bireysel olarak online hesap oluşturulmasının ardından, adaylara hesaplarına girip rezervasyon yapmaları için gerekli şifreyi içeren bir e-mail gönderilir. Ekstra süreye ihtiyaç duyulan özel durumları olanlar dışında, her aday “standart test” için rezervasyon yaptırmalıdır.

UKCAT test ücreti, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, 3 Temmuz – 31 Ağustos 2017 aralığında sınava girecekler için 65 Euro; 1 Eylül – 3 Ekim 2017 aralığında girecekler için 85 Euro iken, AB dışındaki ülkelerde sınava girecekler için ise, 115 Euro’dur.