Yaz Okulu Öğrenci Yorumları

Alara Merzeci – Oxford Royale Academy Law

ATEC’in yani sizin önerinizle katıldığım iki haftalık Oxford Royale Academy Law Preparation yaz kursunun ardından eve çok mutlu döndüğümü söylemeliyim. Sizin öneriniz yazımı hem çok keyifli hem de çok değerli bir şekilde geçirmeme yardımcı oldu. Yalnız başıma Oxford’a adımımı attığım andan itibaren anladım ki aslında iki hafta gibi çok kısa bir sürede bile insan dünyanın birçok farklı ucundan inanılmaz arkadaşlıklar edinebiliyor. Gitmeden önce hukuk eğitimi almak bana ne kadar uygun tam karar veremezken şuanda biliyorum ki ben hukuk okumak, hayatımı ve kariyerimi bu yönde çizmek istiyorum. Katıldığım her derste hocayı gözümü kırpmadan dinledim her verilen görevi keyifle yerine getirdim desem yalan olmaz diye düşünüyorum. Hem bu kadar verimli hem de bu kadar keyifli bir zaman geçireceğimi hiç düşünmemiştim. Kısa bir süre için Oxford’da üniversite hayatını tatmama ve bu eşsiz deneyimi yaşamama arıcı olduğunuz teşekkür ederim.

 

Yankı Boran ÖZDEMİR – Oxford Royale Academy – Computer Science Summer School

Öncelikle bu benim ilk yurt dışı akademik yaz kursum olmasının yanı sıra, ilk uzun süreli yalnız yurt dışı deneyimimdi. İlk başlarda gitmek ile gitmemek arasında tereddüt etmiştim, yapamayacağımdan ortama ayak uyduramayacağımdan endişelenmiştim fakat ilk gün gerek danışmanlarımızın ve ordaki diğer ülkelerden gelmiş öğrencilerin canayakınlık, içtenlik ve yardımseverliğini gördükten sonra onca endişelerimin boşuna olduğunu anlamıştım ve işte eğlence dolu 2 haftalık eğitim sürecim başlamıştı.

Oxford Royale Academy’de bulunduğum süre boyunca takım çalışması, bireysel problem çözme,başa çıkma yetenekleri ve en önemlisi yabancı dilimi geliştirme imkanı yakaldım. Farklı birsürü ülkeden insanlara tanışıp kültürleri ve yaşam tarzları hakkında bilgi almak muhteşem ve bir okadar da bilgilendiriciydi. En önemlisi ile halen, o edindiğim arkadaşlarla aramızda binlerce km olmasına rağmen sosyal ağlar sayesinde görüşüyor ve arkadaşlığıklarımızı sürdürüyor olmam. Tabiki ORA, bu harika arkadaşlıkları bana kazandırmanın yanında yazılmış olduğum “Computer Science” kursu sayesinde kariyer olarak istediğim bilgisayar mühendisliği yolunda bir adım daha atıp başarılı olmama yardımcı oldu. Thanks ORA, Thanks ATEC!

Fulya Menderes – Harrow House

Uzun zamandır bizim evde yurtdışında böyle bir eğitimi gerçekleştirme planları konuşuluyordu. Fakat ne zaman bu düşünceyi hayata geçirmek için heveslenip plan yapsak değişik kaygı ve korkularla bu plandan vazgeçilirdi. Ta ki ailemin araştırması sonucu ATEC Yurtdışı Eğitim Danışmalığı sahibi Ali Abi ve Susan Abla ile tanışıncaya kadar. Ali Abi ve Susan Abla’nın yakın ilgisi ve güven verici tutum ve yaklaşımları sonucu ailemin tüm kaygıları kayboldu. O günden sonra yaptığımız tüm görüşmelerde ilk günkü ilgi ve yardımları Swanage’e gidene kadar devam etti. Harrow House’da çok güzel bir 3 hafta geçirdim. Ali Abi ve Susan Abla’ya bana gösterdikleri ilgi ve yakınlıktan dolayı teşekkür ederim. İleriki yıllarda yurtdışı eğitimi imkanım olursa her zaman bana yardımcı olacaklarını biliyorum.

Ecenur Ege, Robert College, Oxford Royale Academy

Oxford Royale Academy’de aldığım 2 haftalık Akademik Yaz okulu genel olarak hem cok keyifli, hem de cok verimliydi. Akademik açıdan gercekten cok sey kattı bana. Benim katıldığım “Business and Enterprise” programında, sınıfta sadece 15 kisiydik. Derslerde yarim daire seklinde oturup surekli derse katilmaya teşvik edildik. Dersler cok interaktif geçti. İki hafta boyunca her dersimize aynı öğretmen girdi, böylece sınıftaki herkesi iyi tanimis oldu, iyi iletisim kurabildik. Derslerin iceriği de benim gibi beginner’lara cok uygundu. Ders içerikleri baştan açık bir sekilde izah edildi. Öğretmenimiz de hem cok tatli biriydi, hem de alaninda gayet başarılıydı. Ayrıca ders saatlerinde bize workshoplar yaptirdilar, geziye goturduler, onlar da çok keyifliydi.
Sosyal açıdan da neredeyse her aksam katılabileceğimiz eğlenceli etkinlik seçenekleri vardi. Bizi götürdükleri geziler de cok keyifli geçti. Genel olarak yaz okulundan cok memnun kaldim ve iyi ki gitmişim dedim. Özellikle sonrasında İngiltere’de lisans eğitimi düşünen herkese ORA’da summer school’a katılmasını tavsiye ederim.