Üniversite Öğrenci Yorumları

Tuğba Ak – Istituto Marangoni Londra Fashion Design

Merhaba ben Tugba Ak. 2014 yılında bir arkadasimin tavsiyesiyle ATEC Danismanlik Ailesiyle tanistim. Ali Ersoy benim icin bir danismandan ote; her zaman fikirlerine cekinmeden danistigim ve cok guvendigim idealist bir abim oldu. Ben ilk gorusmemizde kendisine hayallerimi anlattim o da bana ilk adimi atmam icin cok saglam bir yol gosterdi ve universite icin beni moda alaninda dunyaca unlu Istituto Marangoni Londra kampusune yerlestirdi. Okul kayit ve vize islemlerim profesyonel ekibi ile birlikte eksiksiz ve cok kisa bir sure icerisinde benden hicbir hizmet bedeli ve ekstra bir ucret alinmadan hazirlandi. Istituto Marangoni’den mezun olmuş bir tasarımcı olarak okulumdan, ogretmenlerimden ve aldigim egitimden cok memnunum. Kaliteli ve donanimli bir egitim almak isteyen herkese siddetle Ingiltere’yi ve okulumu tavsiye ediyorum.

Geçtiğimiz yaz talihsiz bir olay yasadim ve pasaportumu kaybettim. Bunu okulumun baslamasina sadece bir hafta kala fark ettim ve hemen Ali abimi arayip durumu anlattim. Bana her zamanki sakin ve kendinden emin tavriyla hemen halledebilecegimizi ve beni yetistirebilecegini soyleyip icimi rahatlatti ve dedigi gibi de oldu. Bana sadece yeni cikarttigim pasaportum ve kimligimle beraber ATEC Danismanliga gitmek kaldi cunku yeniden vize basvurusu icin gerekli olan tum evraklarim cok sistemli ve duzenli calisan ATEC danismanlik ekibinde zaten kayitliydi. Ayni gun icinde vize randevum alindi ve gerekli tum belgeler bana dosya halinde sunuldu ve tekrar hicbir hizmet bedeli alinmadi. Bunun uzerine basa basa soylemek istiyorum cunku cevremden cok hikaye duydum; danismanliklar tarafindan alinmasi gereken okul ve vize ucretinin kat kat fazlasi aliniyor ve dolandirildigini cogu insan fark bile edemiyor. Benim duydugum ve gordugum gelmis gecmis en guvenilir danisman kesinlikle hicbir cikar amaci gutmeden egitimi her seyin onunde tutan ve ogrencilerine cok deger veren Ali Ersoy ve ekibidir. Ben sadece evraklarimla birlikte randevuma gittim ve 5 gun icinde yeni vizem geldi. Basta Ali Ersoy ve Kubra Kirmizi olmak uzere tum ATEC ekibine minnettarim. Okulumu basariyla bitirip hayallerimi gerceklestirdigim zaman da benim yoluma isik tutan ve cok buyuk destekcim olan bu mukemmel ekibe her zaman minnettar kalacagim. Tum cevreme oldugu gibi burdan herkese siddetle bu ekiple calismalarini tavsiye ediyorum.

Istituto Marangoni Londra Fashion Design bölümünden derece ile mezun olan ve mezuniyet defilesinde tasarımlarıyla yer alıp ATEC ailesini gururlandıran öğrencimiz Tuğba Ak’ın kendi markasını ve tasarımlarını http://www.tugbitter.com/ adresinden takip edebilirsiniz!

 

Ahmet Yaltıraklı – The University of Sheffield-Software Enginering with a year in Industry

Sözlerime oğlum Gökberk Yaltıraklı ve ailem adına teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Gökberk’in yurtdışı üniversite hedefini ilkokul 2.sınıfta koymuş ve 8.sınıfta bölümünü Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği, ülkeyi de İngiltere olarak belirlemiştik.Bu hedefe yöneleik IELTS VE SAT sınavlarını ve okul notlarını iyi skorlarla alarak kendimizi hazırladık.Fakat bu hazırlığa rağmen bize yol gösterici ve hedef bazlı çalışabileceğimiz bir Yurtdışı Eğitim Danışmanlık şirketi ile çalışmak gerektiğini anladık ve bir süre araştırdıktan sonra ATEC firmasını seçtik ve tüm bu süreci ATEC Danışmanlık şirketinin deneyimli ve konusunda uzman ve ciddiyetle çalışan Kübra Hanımla birlikte sürdürdük . Önce Gökberk ve bizle hedef ve istekler konusunda konuşuldu. Ortak bir hedef ve Üniversite tercih sıralaması yaptık.Buna yönelik bir takım hazırlıklar yapıldı,daha sonra yine Kübra hanımın yönlerdirmeleri ile Dünya Sıralamasında ilk 100 üniversite arasında yer alan The University of Sheffield-Software Enginering with a year in İndustry bölümüne başvurduk ve kabul aldık. Bu bizim için büyük bir başarı ve gurur kaynağı oldu.

Tüm bu süreç boyunca tecrübeleriyle ve her türlü olumlu yönlerdirmeleriyle bize yol gösteren ve dünya çapında tanınan bu üniversiteye oğlumuzun kabülünün sağlanmasına yardımcı olan ve konaklama ile tüm vize sürecinin her aşamasında bizlerden nazik yardımlarını esirgemeyen Kübra Kırmızı’ ya sonsuz teşekkürler eder, Sektöründe saygın bir yeri olan ATEC Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Şirketi’ne ve diğer tüm çalışanlarına da oğlumuz için harcadıkları emek için teşekkür ederiz.

Yurtdışı eğitim düşünen tüm gençlere ve ailelerine ATEC’ i samimiyetle önermekten mutluluk duyarız.

Altan Yazıcı – Exeter

Sözlerime, ATEC ailesine ; başta Ali bey , Bayan Susan ve Fidan Hanim’a teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Sainte Pulcherie Fransiz lisesin de okurken hedefim yurtdişinda eğitim almakti. Dolayisi ile yaz okulları tercihlerim Harvard Üniversitesi ve Oxford Universitesinden yana oldu. Amerika’mı , Ingiltere’mi diye düşünürken yolum ATEC ile kesişti. Deneyimli kadrosu ve yönlendirmeleri ile lise son sınıftaki yaz okulum Kings College London’a da giderek, kararım Ingiltere üzerine kesinleşti. Cünkü Fransız eğitimi alıyordum ve Ingiliz egitim sistemini anlamak istiyordum. Okudugum bölüm Ekonomi ve İşletme üzerine olduğu icin, Ingiltere bu konuda en iyi seçimdi. Ali bey’in bizzat yönlendirmeleri ile önce okul notlarımı yükselttim ve okul başkanı olarak bitirdiğim Sainte Pulcherie’nin bana verdiği entellektüel eğitimi ile Dünya’nin en iyi ekonomi okullarından biri olan London School of Economics’ e girmeyi hedefledim. Fakat foundation okumam gerekiyordu ve inanın sadece oraya kabul edilmek bile zor bir performanstı heleki Fransız okulundan sonra.

Zorlu calışmaların sonucunda ve ATEC’in yardımı ile LSE foundation icin MPW’ya kabul edildim. Bircok üniversiteden offer gelmesine ragmen MPW’yu tercih ettim. Ve oranin bana çok şey kattığına inanıyorum. Kampüs olarak Cambridge’i tercih etmiştim. Eğitimlerin bir kısmını Cambridge Universitesin de verildi. Ve o havayı solumak bile size kendinizi ayrıcalıklı hissettiryor. LSE’den notlarım yuksek olmasina rağmen IELTS barajına takıldım. Takdir edersiniz ki Fransızca’dan sonra, Ingilizce’niz istediğiniz hizda ilerlemiyor. Sonrasin da Ali Bey ve Fidan Hanim bana Ingilterenin en iyi okullarını gösterdi  ve detaylı incelememin sonucunda Exeter Üniversitesi’nde  Business Economics bölümünde karar kıldım.

Aynı zamanda eski bir yelkenci olarak şunu soyleyebilirim ki , dünyayi bir denize benzetecek olursak , siz de bir yelkenli gibi oluyorsunuz. Hedeflenen nokta bitiş çizgisine giderken, bazen rüzgar değişebiliyor ve siz o hayatın ve okyanusun içinde yalnız kalabiliyorsunuz. Pes edecek gibi oluyorsunuz. Tam bu nokta da , size doğru yolu gosteren ve içinizdeki ses pusulanız oluyor. Ve ben o anlarda yanımda olduklari için değerli ATEC ailesine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Cünkü hayalim olan ; Wall Street stajını aldığım gün, Ingiltere de eğitim almanin ayrıcalığını  hissettim ve bu yolu izleyecek olan arkadaşlara da ATEC’I kesinlikle tavsiye ediyorum.

 

Kaan Bulguroğlu – University of Exeter – BEng Engineering and Management

University of Exeter’de, 2015-2016 döneminde, Undergraduate olarak Engineering Management okumaya başladım ve şu an bu yazıyı hayatimin en önemli ve güzel iki yılından sonra yazıyorum. İlk yılımda lise notlarım yeterli olmadığı için 1. sınıfa kabul alamadım. Bunun üzerine İngiltere’ye tercih ettiğim okulları gezmeye gittim ve bu okulların foundation programları hakkında bilgi aldım. Exeter’e gittiğimde Foundation program başkanı ile bir görüşme yaptım. Yaptığımız görüşme sonrası benim Foundation okumama gerek görmediğini, zaman ve para kaybedeceğimi söyledi. Bunun üzerine beni İngiltere’de belirle okullarda olan International Year One adli programa başvurmamı tavsiye etti. Özetle bu programda sadece yabancı öğrenciler bulunuyor ve üniversitedeki birinci sınıf öğrenciler ile ayni dersler veriliyor. Tek farkı giriş için gerekli not ortalamasının biraz daha düşük olması ve fazladan Study Skills isimli bir ders almamızdı. Hem Susan hem Kübra Hanim bana bu bolümden söz etmişti ama o bolüm başkanıyla konuşmam kesin karar vermemi sağladı.

İlk yılım gerçekten tam istediğim gibi geçti. Ders yoğunluğu çok fazla olmadığı için sosyalleşmek için çok fırsatım oldu. Hem İngiliz hem uluslararası birçok arkadaş edindim. Exeter’in bir başka avantajı çok uluslararası bir okul olması ve İngiltere’nin en büyük öğrenici birliklerinden birine sahip olması. Kesinlikle hiçbir ırkçılığa rastlamadım, aslında tanıştığım insanlar nereli olduğumu merak bile etmediler, onlar için herhangi İngiliz bir öğrenciden farkım yoktu. Birçok öğrenci birliğine üye oldum ve yeni insanlarla tanıştım. Birinci sınıfta mühendislik okuyan arkadaşlarımda oldu ve gördük bütün derslerimiz gerçekten ayni, sınavlarımız bile. Zaten çoğu ders ve projelerde hepsiyle birlikte oluyorduk.

İlk yılında sonunda yakın 5 arkadaşımla okul yakınında bir öğrenci yurduna taşındık ve ev arkadaşı olduk (İngiltere’de üniversitelerde ilk yıl okul kendi yurtlarında konaklama hakki tanır fakat sonraki yıllarda öğrenciler özel yurtlara veya evlere taşınmak zorunda). Hayatımda ilk defa ev arkadaşına sahip olmayı deneyim ettim ve çok hoşuma gitti. Hatta son sınıfta yine birlikte yasama kararı aldık. İkinci yıl başladığında İngiliz öğrenciler ile ayni sınıftaydık ve eğitim açısından tamamen ayni seviyedeydik. İkinci yılımız ilk yılımıza kıyasla çok zorlaştı. Her donem 1-2 büyük proje ve onlarca ödev dediğimiz Coursework oluyordu fakat ilginiz olduğu surece hiçbir zaman zor gelmiyor.

Bu geçtiğimiz yıl University of Exeter Times’in “Dünyanın En İyi 100 Üniversitesi” listesine girmesi okulda bayram gibi kutlanmıştı ve gelecek yıllarda listede çok yükselmesi bekleniyor. Okulumdan hem akademik hem de sosyal açıdan çok memnunum ve herkese, özellikle Business veya Engineering okuyacak öğrencilere tavsiye ediyorum. Exeter’i bana ilk gösteren Susan ve Kübra Hanıma da çok teşekkür ediyorum. Onlar olmadan belki bu bolumu bulamazdım, bulsam bile başvuru surecinde çok zorlanırdım. İngiltere’de okumak isteyen herkese ATEC’i kesinlikle tavsiye ediyorum. Umuyorum bu okuduklarınız size yardımcı olur. Yolunuz açık olsun!

Eda Bulca – University of Exeter – Psikoloji

Yurtdışında üniversite okuma hayalim lise yıllarımda oluştu. Bunun üzerine yurtdışında eğitim nasıl olacağı hakkında arayışlara girdim. Ancak gördüm ki bu konuda tek başıma yeterli olmayacaktım. Tam bu arayışlarımın ortasında okuldaki bir öğretmenimin aracılığıyla ATEC ile tanıştım. Görüşmeye gittiğim ilk andan itibaren benimle çok ilgilendiler. Kafamdaki tüm soruların cevaplanmasında bana sonuna kadar yardımcı oldular. Benim için en uygun okulun seçiminde de büyük yardımcı oldular. Okumak istediğim bölüm Psikolojiydi ve bu bölümle ilgili lise ortalamalarım göze alınarak İngiltere’nin iyi üniversitelerine başvurmak için fikir birliğine vardık. Ancak karşımıza lisede Türkçe- Matematik okumamdan kaynaklı olarak biyoloji engeli çıktı çünkü İngiltere’de Psikoloji eğitiminde Biyoloji önemliydi. ATEC aracılığıyla Biyoloji dersleri alıp SAT Biology Subject Test sınavına girdim. Sınav sonrasında en uygun okullara başvuru sürecimiz başladı. Bu dönemde de ATEC desteğini hiç esirgemedi. Sadece benim değil ailemin de endişelerinin giderilmesinde oldukça yardımcı oldu. Oturup ATEC ile konuştuğumuzda benim için en uygun okulun University of Exeter olacağına karar verdik ve International Year One için başvurumuzu yaptık.  Bu İngiltere’de ilk 10’un içerisinde olan üniversiteye burslu kabul edilmemle birlikte üniversite yolculuğum başlamış oldu. Bu bursu almamda katkısı olan ATEC’e teşekkür etmek istiyorum.

Genellikle üniversitelerin ilk hafta düzenlediği Freshers’ Week sayesinde şu anki en yakın arkadaşlarımla tanışma fırsatı buldum. Arkadaş grubu edinmemle birlikte okula alışmam daha kolay oldu. Eğitim sistemi Türkiye’ye kıyasla çok farklıydı, dersler daha çok öğretmenin anlatımıyla değil de öğrencinin verilen materyallerden çıkarım yapmasıyla temellendirilmişti.

Üniversiteye başlamak uzun ve zorlu bir yolculuk olsa da sizi bu konuda en iyi şekilde yönlendirecek kişilerle çalışmak çok önemli. Hayatımın en doğru kararını vermemde bana yardımcı olan ATEC ve ailesine çok teşekkür ederim.

 

The University of Warwick International Foundation Programme – Social Sciences (2017) Rıza Hakan Yurdakul (Öğrencimiz Atakan Yurdakul’un velisi)

Oğlum lise 2. sınıftan beri yurtdışında eğitim almayı kendine bir hedef olarak belirlemişti. İngilterede ki eğitimin kalitesi ve ülkemize yakınlığı bizi bu ülkeye yönlendirdi. Başvuru işlemlerine başlamadan önce birkaç danışman firma temsilcileri ile görüştük.İnternette yaptığımız araştırmalarda bu firmalarla ilgili herhangi bir negatif yoruma rastlamamıştık. Ancak danışmanlarımızla bir türlü sağlıklı bir iletişim kuramadık, sorularımıza yeterli cevap alamıyor, geri dönüşleri oldukça geç ve “lütfen ” oluyordu. Tam karamsarlığa kapılmışken bir tanıdığımızın önerisi ile ATEC ve dolayısı ile Kübra Hanımla tanıştık. Daha ilk andan itibaren doğru adrese geldiğimizi anladık. Kübra hanım gibi işini profesyonelce yapan , her sorumuzu uzun uzadıya ve tüm ayrıntıları ile cevap veren bir danışmanla tanışmak herhalde yurtdışı serüvenimizde başımıza gelen en güzel şeydi. Aklımızda başka üniversiteler olmasına rağmen Kübra hanım oğlumun ne istediğini çok iyi analiz ederek iyi bir danışmandan beklenildiği gibi farklı alternatifler sunarak doğru bir karar verme yolunda önümüzü aydınlattı ve ısrarla şu an oğlumun okumakta olduğu University of Warwick’i tavsiye etti. Başvuru, kabul, ve kabul sonrası yapılan işlemler boyunca Kübra hanım hep yanı başımızda oldu, bıktırıcı sorular ve sorunlarımıza hiç üşenmeden çok kısa bir süre içerisinde dönüş yaptı, devreye girdi, problemleri çözdü, elinden gelen her türlü yardımı tüm nezaketi ile bize gösterdi.
Bu aşamalar sırasında edindiğim tecrübelerin ışığı altında söyleyebilirim ki ” danışmanınız ile kuracağınız sağlıklı bir iletişim ” bu yolda ilerlerken olmazsa olmazlardan. Bu nedenle ATEC ve özellikle Kübra hanım yurtdışında eğitim görmek isteyenler için en doğru adres olduğunu düşünüyorum.
Üniversity of Warwick’le karşılaştığımız ilk andan itibaren ne kadar doğru bir karar verdiğimizin farkına vardık.Bu nedenle Kübra hanıma doğru yönlendirmeleri için ne kadar teşekkür etsek azdır. Doğruyu söylemek gerekirse Warwick ” keşke mümkün olsa da bende üniversiteyi burada yeniden okusam ” diye düşünmeme neden oldu. Bu benim için bir ütopya olsa da en azından oğlumun bu güzellikleri yaşaması benim için büyük bir mutluluk kaynağı ..
Bugüne kadar UW’de yaşadığımız tecrübelerin ışığı altında birkaç geri dönüş yapmanın gelecekteki öğrencilerinize faydalı olacağını düşünüyorum.
1. Bu kadar doğa harikası bir kampüsle karşılaşacağımızı hayal etmemiştik. Bu durum öğrencinin psikolojisini pozitif yönde oldukça etkiliyor.
2. Organizasyon çok iyi idi her şey iyi planlanmıştı,. Open week için okulun eski öğrencileri çok yardımcı oldular. Havaalanı ve kampüste olabilecek her türlü problemleri anındaçözme gayretindeydiler.
3. Oğlumun kaldığı 3 bloktan oluşan resident yeni bitmiş bir binaydı ve ilk öğrencileri bizimkiler oldular, her şey pırıl pırıl ve iyi düşünülmüş. Ancak tek sorun central kampüse 10-15 dk yürüme mesafesinde, özellikle TESCO’ya uzak. Ancak yolu yürümek bile çok zevkli yemyeşil ağaçlar, çiçekler,sincaplar,ördekler vs..
4 Tutor’lar ilgili ve yardımsever.
5. Çevre yerleşim yerlerine ulaşmada problem yok oldukça bol otobüs var ve tıkır tıkır işliyor. Coventry beklediğimiz gibiydi ( 2. Dünya savaşında şehir Almanlar tarafından neredeyse tamamen yıkılmış şehir sonra yeniden yapılandırılmış ). Üniversite bir çok yerleşim merkezinin ortasında. Özellikle Leamington Spa ve Warwick çok güzel. 6. BRP ve Police Registration işini ilk gün hallettik, BRP kartları hazır basılmış olarak geliyor 5-10 dk içerisinde alıyorsunuz. Daha sonra uzun kuyruklar olduğunu gördük.Dolayısı ile bu işlemleri bir an önce yapmakta fayda var.
7. Open week’te tüm gün akademik ve sosyal tanıtım toplantıları oldu. Social öğrencileri akademik dil sınavına girdiler ( q klavye Türk öğrencileri biraz üzüyor, writing’de PC ‘i kullanmada biraz zorlanmışlar ) Science öğrencileri ise ilaveten matematik sınavına girmişler
8. Uzakdoğulu öğrenciler oldukça fazla. Bu nedenle bizim çocuklar hemen dikkati çekiyor.
9. Kampüste bir öğrenciye gerekli olan her şey fazlası ile mevcut, dolayısı ile beslenme, giyinme , ulaşım vs diye bir problem yaşamayacakları kesin, çünkü her şey en ince noktasına kadar planlanmış.

SELIN DAYANIR – University of Warwick,WMG-MSc Engineering Business Management

Selin Dayanır

Selin Dayanır

Merhaba,

İngiltere’de University of Warwick, Engineering Business Management bölümünde  bir ayımı tamamlamış bulunuyorum. Sizlerle en başından bu güne kadarki süreci ve deneyimlerimi  paylaşmak istiyorum. Öncelikle üniversitedeki son senemde iş hayatına hemen atılıp atılmamak hakkında bazı endişelerim vardı. Üniversite edindiğim gerek staj deneyimlerden gerek aldığım derslerden  yola çıkarak her alandan fark yaratmanın ne kadar önemli olduğunu  ve zorlu bir iş hayatının bizi beklediğini çok iyi anlamıştım. Bu düşüncelerle boğuşurken aklıma ilk gelen seçenek hem kendimi mesleki anlamda geliştirip farklı bakış açıları katabileceğim, hem de birbirinden farklı insanlarla birlikte çalışıp yepyeni kültürleri tanıyıp günümüzün olmazsa olmazlarından olan dünya vatandaşı olma fırsatı yakalayacağım yurtdışında Master yapmak oldu. Lisede de yakından çalışma fırsatı bulduğum ATEC Yurtdışı Eğitim Danışmanlık aklıma gelen ilk adresti. İlk görüşmemizin ardından, kafamdaki bütün soru işaretlerine gerçekçi yanıtlar vererek kendimi ve isteklerimi keşfetmeme yardımcı oldular. Bütün bu süreçlere yakından hakim olan, son derece profesyonel aynı zamanda bir o kadar da samimi bir ekip olan ATEC ile çalışmak istediğimden emindim. Hayatımın en önemli dönüm noktalarından birindeydim, karşılıklı güven olması benim için olmazsa olmazdı. Aynı şekilde onlar içinde çalışacakları öğrencilerle kuracakları yaklaşık 6 aylık bir partnerlikti. Bütün bu süreci hiçbir sıkıntı yaşamadan birlikte atlattık. Kimi zaman mail yoluyla, kimi zaman telefonla, kimi zaman yüz yüze kafama ne sorun takılırsa rahatlıkla sorabildim. Hatta kimi zaman soru sormama zaman kalmadan direk yanıtlara ulaştım.

Benim için en doğru adresin İngiltere ve University of Warwick olacağına karar verdikten sonra bütün stepleri teker teker izledik. Okuldan ve ne yapmak istediğimden emindim, içim rahattı. Akımda hiçbir soru işareti kalmamıştı. ATEC sayesinde Türkiye’deyken gideceğim bölümün başkanıyla  tanışıp birebir sorularıma cevap alma fırsatı bile yakalamıştım. Vize işlemleri, IELTS ve gerekli belgelerin hepsi sorunsuz ve hızlı bir şekilde hallolmuştu, uçak biletimi almıştım. Yepyeni bir macera başlıyordu benim için.

Daha önceden de belirttiğim gibi sadece 1 ayımı doldurdum burada ve bu kadar kısa sürede yaşadığım deneyimler paha biçilmez. Okulum, aldığım dersler, eğitim sistemi, edindiğim arkadaşlıklar ve daha bir çok şey şuan için harika gidiyor.

Başta Fidan Hanım olmak üzere, sonra bütün ATEC aileme emekleriniz için sonsuz teşekkürler.

 

Coventry’den sevgiler,

Selin DAYANIR

Çağlar KARACA – PhD in Philosophy – University of Exeter

Yurtdışı doktora başvurum sırasında ATEC’in eğitim danışmanlığından yararlanma şansı edindim. Üniversiteyle yazışmalar, doktora ve vize başvurusu konularında ATEC’in her aşamada sürekli desteğini gördüm. Yurtdışı eğitimine başvuru süreci bu konuda deneyim sahibi ve üniversitelerle temsilcilik düzeyinde bağı olan bir kuruluş yardımıyla çok daha kolay ilerliyor, bu nedenle tüm öğrencilere ATEC’le çalışmalarını tavsiye ederim.

Şu anda Exeter’de Felsefe bölümünde eğitimime devam ediyorum. Öğrenci yaşamı açısından birçok olumlu yönü olan bir şehirdeyim. Exeter gibi çok kargaşası olmayan, öte yandan yeterince çeşitli imkana sahip, huzurlu bir şehirde doktora yapmak, sosyal yaşamla çalışma arasındaki dengeyi kurabilmek açısından olumlu. Şehir merkezine veya üniversiteye yürüyerek ya da bisikletle kolaylıkla ulaşmak, kampüsteki veya şehrin hemen dışındaki yeşil alanlarda zaman geçirebilmek, buradaki yaşamı güzelleştiren şeylerden birkaçı… Barınma ücreti açısından ise, Exeter’in Londra’dan ucuz, fakat İngiltere’nin birçok şehrine göre pahalı olduğu söylenebilir.

Şehrin yerleşik nüfusu beyaz İngiliz ağırlıklı, bu açıdan Londra gibi uluslararası bir şehirden oldukça farklı. Yine de, üniversite ortamında her kültürden insanla tanışıp arkadaşlık kurmak mümkün.

Genel olarak İngiltere’de lisansüstü eğitiminde, özellikle doktora aşamasında, ders olmaması nedeniyle öğrencinin üniversitesini, çalışmak istediği konuyu ve danışmanını doğru belirlemesi oldukça önemli. Bu nedenle, öğrencilerin başvuru sırasında araştırmalarını iyi yapmalarını ve dediğim gibi, ATEC’in uzmanlığından yararlanmalarını öneririm.

Tüm ATEC ekibine teşekkürler…

 

Gülçin Coşkun – University of Dundee- MSc Anatomy and Advanced Forensic Anthropology

Adli bilimler alanında kazandığımm bir burstan sonra Amerika mı, Birleşik krallık mı? seçeneği sunuldu. Karar verirken Üniversitenin ve programın uluslararası sıralamasının yanı sıra programın içeriği de etkili oldu. Başvuru aşamasında Burcu Hanımla tanışmam bütün işlerimi ve süreci hızlandırdı diyebilirim zira beklenmedik pürüzlerle karşılaştım, ancak Burcu Hanım profesyonelce herşeyi halletti. Sadece başvuru belgelerinin hazırlanması ve sürecin nasıl işlediği konusunda değil aynı zamanda vize başvuruları ve takip konusunda da tüm Atec Ankara çok ilgiliydi. Bir tek havaalanından veda etmedikleri kaldı diyebilirim.

Şehir/ Ülke konusundan bahsedecek olursam öncelikle Üniversitemin adli bilimler konusunda çok iyi bir tercih olduğunu zaman içinde de yaşayarak gördüm. Aklımın bir köşesinde acaba Amerikaya mı gitmeliydim düsünceleri, neredeyse tüm sınıf arkadaşlarımın Amerikalı olduğunu görünce ve onlarla içeriksel karşılaştırmaları yapınca gitti. Profesyonel bir yönetim akademik kadro var. Universiteden bağımsız yurt dışındada masterı merak edenler çekinceleri olanlar için gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim, çok yoğun, ancak çok iyi programlanmış danışmanınızın yönlendirmeleriyle sonuca rahatlıkla ulaşabileceğiniz ve en önemlisi dolu dolu bir öğrenme yılı olacak. Dundee herşeyi bulabileceginiz küçük bir Şehir özellikle doğayı seviyorsanız İskoç’ya çok iyi bir tercih, Şehre dair yaşadığımm tek olumsuzluk akşam 5-6 gibi heryerin kapanıyor olması bir anda sokaklar ıssızlaşıyor, ancak bu durum tüm İngiltere İskoçya da olacağı için Dundee ye özgü sorun diyemem. Sosyal faaliyetler, turlar, organizasyonlar yılın her döneminde yürütülüyor, ceşitli aktiviteler olduğu için herkesin kendine uygun birşeyler bulabileceği ve kimsenin sıkılmayacağı kanısındayım.

Son olarak Burcu Hanim’a ve tüm ATEC Ankara ailesine  teşekkür ediyor ve başvuru yapacak arkadaşlara iyi şanslar diliyorum.