Hazırlık Öğrenci Yorumları

Ali Önen – University of Essex, Bridging Year in Politics

Türkiye’den İngiltere’ye açılan kapı ATEC
Geçen yıl, Türkiye’de yaşadığım bir dizi aksaklıktan sonra lisans eğitimime İngiltere’de devam etme kararı aldım ve internet üzerinden araştırmaya gitmek istediğim okulları araştırmaya başladım. Okulların resmi sitelerinde yaptığım araştırmalarım esnasında ATEC’in Essex, Warwick, Exeter, King’s College London, Manchester gibi üst düzey bir çok üniversitenin resmi temsilcisi olduğunu öğrendim ve ATEC ile bağlantıya geçtim.

Bana, 2011 başından Essex Üniversitesi’ne başladığım Ekim ayına kadar iş konusunda son derece profesyonel ama insani ilişkilerinde bir o kadar sıcak bir danışmanlık hizmeti sundular.

E-mail veya telefon aracılığı yapmış olduğum her talebime ve sorduğum her soruya en geç 1 gün içinde cevap aldım ki benim İngiltere’ye geliş sürecim sıkıntılı olmasına karşın ATEC en ufak bir bıkkınlık emaresi göstermeden danışmanlığıma devam etti. Üniversite ve bölüm olarak ise ATEC’in yerinde yönlendirmeleri ile Essex Üniversitesi’nde “Politics” okumaya karar verdim.

2011 Ekim ayından bu yana İngiltere’nin en iyi Siyasal Bilimler Fakültelerinden birine sahip olan Essex Üniversitesi’nde hazırlık aşaması olan “Politics in Bridging Year” okuyorum. Ancak bu hazırlık programı Türkiye’deki hazırlık programlarına gore oldukça farklı. Dil eğitiminden farklı olarak, okumak istediğiniz bölümün temel derslerini içeren, sizi okumak istediğiniz alana hazırlayan oldukça iyi bir program. Okuduğum Essex Üniversitesi ise, Siyasal Bilimler, Hukuk ve İnsan Hakları alanlarında hem İngiltere’nin hem de Avrupa’nın en önde gelen okullarından biri. Londra’nın trenle 1 saat kadar doğusunda olan Colchester’da oldukça güzel, büyük ve doğal bir kampüsü var. Üstelik Colchester yaşam masrafları noktasında İngiltere’deki en uygun şehirlerden biri. Londra’da yapaacağınız masrafın yarısından daha azı ile Colchester’da yaşayabilirsiniz. ATEC’in yönlendirmesi ile yapmış olduğum bu tercihten oldukça memnunum. Okul seçimi, kayıt ve vize süreci gibi konularda ATEC yeteri kadar profesyonel deneyime ve birikime sahip.

Sizler de Türkiye’den İngiltere’ye bir kapı açmak istiyorsanız once ATEC’in kapısını açmanızı tavsiye ederim (:

 

Kemal Kacar – University of East Anglia

Merhaba,

Uzun yıllar boyu yurt dışı eğitim sevdam olmasa bile ATEC ve Fidan Hanım’ın yol göstermesi ile University of East Anglia’yı seçtim. ATEC sayesinde seçenekler ve burs olanaklarından haberdar oldum. UEA ve INTO sayesinde başvuru sonucu Joint Venture bursu’na layik görüldüm.

INTO NEDİR?

INTOUEA, bir ingiliz kurumu olup çeşitli üniversitelere Uluslararası Akademik Hazırlık Kursları sağlıyor. Sağladığı alanlar bunlarla sınırlı değil, Foundation Humanities and Law, FDN Business and Echonomics, FDN Medicine, FDN Science (Physics/Chemistry/Biology), A-Level Math, A-level Medicine vb alanlarda  programlar sunuyor. Bu hazırlık merkezinde her alandan bir arkadaş edinmek çok kolay. Kendi düşüncelerinizi saygı çerçevesinde tartışıp yeni kültürleri öğrenme olanağınız oluyor.

Joint Venture Bursu NEDİR?

Joint Venture, adından da anlaşılacağı gibi hem INTO hem de UEA tarafından sağlanmaktadır. Hazırlık (INTO) yılınız ve üniversite birinci yılınız (UEA zorunluluklu)’da %50 burs imkanı sağlıyorlar. Bu burs eğitim bursudur, ancak UEA’nın çeşitli burs imkanları mevcuttur, özellikle ingiliz şirketleri, kurumları alana göre özel sponsor mantığında burs imkanı veriyor.

Yurt Dışında Okumak NASIL?

Yurt dışında okumak zor değil ama, kesinlikle korkunç. Yurt dışında okumak insana nasıl kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini öğretiyor. İlla ki bu sözleri çeşitli kişilerden duymuşsunuzdur. Ancak tek başına bir tecrübeye adım atmak sadece hayatı öğrenmekle bırakmıyor, kendinizi daha çok tanıyabilmeyi ve hayatta nasıl bir bakış açısına sahip olmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Yurtdışına çıkmak şu anda öncekinden daha zor. Ancak,  bir şansınız olduğunda bu fırsatı kaçırmayın derim, çünkü dünyanın her bir yanından çok iyi dostlar edindim. Öyle bir deneyim oluyor ki, başka ülkelerde bile açık bir ev kapınız oluyor ve imkanlarınız çoğalıyor. İngiltere’nin, genellikle yağmurlu ve depresif bir imaja sahip olduğu bir gerçek, fakat tek sahip olduğu ambiyans bu değil. Eğlence hayatı, eğer ki isterseniz içine kapılası bir yer (Norwich kısıtlı bir durumda) ve buda sizlere bir deşarj olma şansı veriyor.

Sizlere birkaç tavsiyem olacaksa eğer şunlar olur,

Sakın “ilk yılım, mükemmel yapacağım, hayatımı ben yöneteceğim ve her şeyi başaracağım!” egosuna kapılmayın. Hatalar yapacaksınız, haklı ya da haksız bir şekilde, arkadaşlıkta berbat edeceksiniz. Kendinizi tabi ki zorlayacaksınız. Çünkü, yeni ve sıfırdan başlanmış bir hayat gibi geliyor insana, yeni insanlar, yeni araçlar ve amaçlar. Fakat, lütfen kendinizi yok etmeyin. Yaşamaya bakın ve zamanınızı mutlaka eğlenceye ayırın.

Babam ya da annem beni buraya eğitim için gönderiyor, onların hakkını vermeliyim, onlar beni bu nedenlerle yolluyorlar … böyle şeylere kapılmayın. Aileler bunu okuyorsa lütfen çocuklarınızı zorlamayın. Üniversite tabi ki bir evren hakkındaki bilgilerin öğrenildiği yerdir. Fakat, bunlar sadece akademik bilgi öğrenme ile kalmamalı aynı zamanda hayatınızı yaşayın, arkadaş olmam dediğiniz kişilerle de yakınlaşın ve görün neden sevmediğinizi, kendinizi tanıyın, nedenlerinizi öğrenin.

İngiltere’ye gitmem için yardımcı olan Atec ailesine ve orada yanımda olan herkese teşekkür ederim.

 

Kemal KACAR