Genel Bilgi

İngiltere’ye eğitim amaçlı gidecek öğrencilerimize faydası olacağına inandığımız konular hakkında genel bilgilere aşağıda ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler öğrencilerin İngiltere’ye varışlarından ayrılışlarına kadar geçirdikleri zamanda faydalı olacağına inandığımı bilgileri içermektedir.

Polis Kaydı
İngiltere’ye her ne eğitimi olursa olsun 6 ay ve üzeri eğitim için gidildiğinde muhakkak bölgedeki yabancılar şubesine 7 gün içinde kayıt yapılması gerekmektedir, bu çok önemli bir konu olup öğrencilerimizin ilerde problem yaşamamaları için bu uyarıyı dikkate almalarını öneririz. Kayıt için gerekli belgeler; Okul kayıt belgesi, resim, konaklanan yerin adresi ve 40 GBP civarında para.

Sağlık
İngiltere’de sağlık hizmetleri, 1942 yılında kurulan NHS (National Health Service)tarafından yürütülmektedir. NHS, kimi tedaviler için ücret almamakta ancak göz tedavisi, diş tedavisi için bir miktar ücret talep etmektedir. Acil durumdaki vakaların, belirli bulaşıcı hastalıkların tedavileri ile zorunlu psikiyatrik tedaviler herkes için ücretsizdir. Ama göz ve diş hastalıklarının tedavileri karşılığında bir miktar ücret ödenir.

Diğer tedavilerden ücretsiz yararlanmak için, öğrencinin 6 aydan fazla İngiltere’de konaklaması ve bunu belgelendirmesi gerekmektedir. Bunun için, pasaport ve İngiltere’deki okuldan alınmış bir öğrenci belgesi ile en yakın NHS’e kayıt yaptırmak gereklidir.

6 aydan kısa bir süreliğine kalacak öğrenciler için, acil bir durum söz konusu olması halinde NHS’ler ücretsiz tedavi hizmeti verebilirler.

6 ay ve üzeri eğitim için giden öğrenciler konakladıkları yere yakın sağlık ocağına öğrenci belgesi ve konaklama belgelerini ibra ederek mevcut doktorlardan birini seçip hastalanma durumlarında bu doktordan randevu alarak tedavi olabilmektedir Biz her halükarda 6 aydan az veya yukarı bir eğitime gidilse de sağlık sigortası yaptırılmasını tavsiye etmekteyiz.

İngiltere’de Yaşam Giderleri
Yaşam giderleri denildiğinde, konaklama, yeme / içme, ulaşım, giyecek, sosyal aktiviteler ve bunun gibi masraflar kastedilmektedir ve bu masraflarda her zaman olduğu gibi yanlış algılamalar ve kulaktan dolma bilgilerle İngiltere’nin çok pahalı olduğu imajı yaratılmaktadır. Halbuki durum hiç de sanıldığı gibi değildir, hele ki bir öğrenci için kesinlikle değildir. Yaptığımız araştırmalarda İstanbul’un İngiltere’den daha pahalı olduğunu tespit ettik ve bunu da giden öğrencilerimize teyit ettirdik. İngiltere’de Londra’nın diğer şehirlere nazaran daha pahalı olduğu aşikardır ama İstanbul kadar olmadığı da bir gerçektir. Zaten İngiliz hükümeti de bunu gayet net olarak belirtmektedir. Tabi ki bu masraflar öğrencinin yaşam tarzına göre değişmektedir. Daha mütevazı barınma ve yiyecek tercih eden öğrenciler ortalama giderlerin altında harcayabilirler.
İngiltere’deki aylık yaşam giderleri yaşanacak bölgeye göre de değişiklik göstermektedir. Büyük şehirlerde ve özellikle Londra’da ortalama aylık masraf £800’u bulurken, daha küçük şehirlerde bu miktar £600 civarındadır.
Aşağıdaki fiyatlar, İngiltere’deki en ünlü süpermarket zincirlerinin 2’sinden alınmış olup İstanbul ile kıyaslamanıza olanak sağlayacağına inanmaktayız. (Market isimlerinin üstüne tıklayarak diğer ürünlerin fiyatları hakkında da bilgi edinebilirsiniz):

ÜRÜN

TESCO

ASDA

İSTANBUL

Ekmek ( 800 gr paket)

0,80 GBP

0,70 GBP

           1,28 GBP
Süt (1.136 lt)

0,89 GBP

0,89 GBP

1 GBP

Ton balıklı Sandwich

0,79 GBP

0,79 GBP

1,43 GBP

Peynir (200 gr)

1,42 GBP

1,48 GBP

1,40 GBP

Kahvaltı Cornflex (500 gr)

1,98 GBP

1,98 GBP

2,24 GBP

Müsli (850 gr)

2,00 GBP

2,50 GBP

 3,27 GBP

İngiltere’deki yaşamınız boyunca sayısız sosyal etkinliğe katılabilirsiniz. Bu etkinliklerin bazılarına giriş ücretsiz iken bazıları da öğrencilere indirim uygulamaktadır (Bu indirimlerden yararlanabilmek için okulunuzdan bir öğrenci kartı çıkarmanız gerekmektedir). Aşağıdaki bazı etkinlik ve ulaşım fiyatlarına göz atabilirsiniz (bu rakamların en düşük ile en yüksek fiyatlar olduğunu belirtelim):

İngiltere Türkiye
Sinema Bileti 4.00-7.00 GBP 4.00-7.00 GBP
Konser Bileti 8.00-80.00 GBP 20.00-150.00 GBP
Tiyatro Bileti 10.00-60.00 GBP 5.00-15.00 GBP
Şehirlerarası Otobüs Bileti 5.00-70.00 GBP 10.00 -25.00 GBP
Tren Bileti 10.00-145.00 GBP 5.00-25.00 GBP
Müze Giriş Londra’da bir çoğu ücretsiz 5.00-10.00 GBP

İklim
İklim, tahminimizce en az bahsedilen hatta hiç bahsedilmeyen dolayısıyla da en çok yanlış fikrin elde edildiği konuların başında gelir. İngiltere’nin iklimi aslında İstanbul iklimine çok benzer ama devamlı surette farklılıklar gösteririz. İklim genelde “mild” denilen orta sertliktedir. Genelde en çok hataya düşülen konu da İngiltere’nin kuzeyinin güneyinden çok daha soğuk olacağı(bizde Antalya- Samsun kıyaslaması gibi) düşünülür ki bu tamamen yanlıştır. İngiltere’nin güneyinden geçen Golfstream akıntısı İngiltere’nin iklimini yumuşatır ve bundan dolayı da aynı paralelde olan diğer ülkelere göre daha yumuşak bir iklime sahip olur. BBC hava raporları düzenli takip edildiğinde görülecek en belirgin özellik kuzey ile güney arasında sadece 1-3 derece ısı farkının olmasıdır.

İngiltere’de Ulaşım
Dünyanın en gelişmiş ulaşım ağlarından birine sahip İngiltere’de şehir içi ve şehir dışı seyahat zahmetsiz ve dakiktir. Bunun için çeşitli ulaşım şekilleri vardır. Bunlardan en yaygın olanları, tren ve otobüstür.
İngiltere’de ulaşım denince akla gelen ilk araç kuşkusuz trendir. İngiltere’deki tren sistemi dünyanın en eskisidir. 2010 itibariyle, 18,100 kilometre uzunluğunda demiryoluna sahiptir. İngiltere’nin neredeyse her şehrine doğrudan veya aktarmalı seferler düzenlenir. Ulaşımda, normal trenlerin yanında hızlı trenler de hizmet vermektedir.
Şehir içi ulaşımda en çok otobüsler kullanılır. Oldukça dakik olan otobüsler, tek katlı veya çift katlı yapılarıyla hizmet vermektedir. Çift katlı, kırmızı otobüsler Londra’nın simgelerindendir.
Şehirlerarası yolculuk yapmak için de oldukça müsait olan otobüs ulaşımı, konforlu bir yolculuk sunar. Otobüs yolculuğu, demiryolu ulaşımına göre daha ekonomik olsa da, trenlere göre daha uzun sürer.
Londra şehrine özgü olan metrolar bu hayli büyük şehirdeki ulaşım sıkıntısını hafifletmektedir. Dünyanın en eski yer altı ulaşımı olan Londra metrosu, uzunluğuyla da dünyada 2. sırada gelmektedir. Günde 3 milyonu aşkın sefer düzenlenmektedir ve Londra’nın dışıyla merkezini birbirine bağlar. Ayrıca, metroyu kullanarak havaalanlarına da ulaşmak mümkündür.
İngiltere sadece ülke içinde değil, ülkeler arası ulaşımda da pek çok alternatif sunmaktadır. Bunlardan biri demiryoludur. İngiltere ile Fransa, Manş Denizi’nin altından bir tünelle birbirine bağlanmıştır. Londra’dan trene binen bir kişi, birkaç saat sonra kendini Paris’te bulabilir. Bu tünel sayesinde başta Paris olmak üzere birçok Avrupa şehrine ulaşım sağlanabilir.
İngiltere ile diğer ülkeler arasındaki ulaşım feribotlarla da yapılır. Genellikle İngiltere’nin güneyinden kalkan feribotlarla belirli şehirlere gidilebilir.
Hava yollarında da bir hayli ileri olan İngiltere, 19 tane havaalanına ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en ünlüsü ve en yoğunu Londra’da bulunan Heathrow havalimanıdır. Türkiye’den de buraya direkt uçuşlarla varılabilir.

İngiltere’de Çalışma
Temmuz 2011’de alınan karara göre, İngiltere’ye dil eğitimi için giden öğrencilerin çalışma izni kaldırılmıştır.

İngiltere’de lisans veya yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin haftada 20 saat, sömestr tatillerinde de haftada 40 saat çalışma müsaadeleri İngiliz hükümeti tarafından verilmektedir, bu çalışma izni hazırlık okuyan öğrenciler için yukarıdaki sürelerin yarısı kadardır. Çalışma olanakları genellikle restaurantlarda, kafelerde, otellerde ve bunun gibi hizmet alanlarında olmaktadır. Ortalama Saatlik ücret, 6-10 Pound arasında değişmektedir.

*Daha detaylı bilgi için bizi ziyaret ederek ÜCRETSİZ danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

SİGORTA

İngiltere
Amerika ve Kanada’nın aksine İngiltere’ye gidecek öğrenciler için sağlık sigortası zorunluluğu yoktur. İngiltere’de altı aydan fazla süreli öğrenim görecek olan öğrenciler Ulusal Sağlık Hizmeti Sigortası çerçevesinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilirler. Öğrenci, okuluna kayıt olduğu günden itibaren bu hakka sahiptir. Böylece sağlık masraflarınız için ayrı bir bütçe ayırmanıza gerek kalmaz.

Altı aydan kısa süreli öğrenim görecekler bu hakka sahip değildir!

Not: Biz ATEC olarak yine de bireysel sigorta yaptırmanın sizin yararınıza olacağı kanısındayız. Neden mi? Bazı ülkelerin İngiltere ile karşılıklı sağlık anlaşmaları bulunmaktadır. Ancak Türkiye bunun kapsamına girmediğinden İngiltere’ye gitmeden önce, rahatsızlanmanız halinde tüm harcamalarınızı kapsayacak bir sağlık sigortası yaptırmanızda fayda vardır. Tek başına bir sağlık sigortası yaptırabileceğiniz gibi, sahip olduğunuz eşyaları çalınmaya ve kaybolmaya karşı teminat altında bulunduran ve diğer muhtemel riskleri de kapsayacak bir seyahat sigortası da yaptırabilirsiniz.
Kalacağınız süre 6 ayın üzerindeyse, konaklama yaptığınız bölgedeki Sağlık Ocağına kayıt olmanız gerekir. Tavsiyemiz kayıt olmak için hasta olmayı beklememenizdir. Kayıt için istenen belgeler: pasaportunuz ve eğitim görmekte olduğunuz okuldan alacağınız öğrenci belgesidir.

Acil tıbbi durumlar için telefon numarası 999’dur!

• Avustralya, Kanada
Avustralya ve Kanada’da eğitim görecek olan öğrencilerin mecburi sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

• Avustralya
Avustralya’ya öğrenim görecek olan yabancı öğrencilerin Avustralya’ya gelmeden önce Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortası (Overseas Student Health Cover/OSHC) yaptırmaları zorunludur. Bu sigorta, öğrencinin ve ona eşlik eden aile bireylerinin Avustralya’da bulunacakları tüm süreyi kapsamalıdır. Öyle ki, kısa dönem kurslara katılmak amacıyla ziyaretçi vizesi ile 3 ay veya daha kısa süre için Avustralya’ya gelenler bile özel sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar.
Sigorta kaydı başvuru yapılan öğrenim kurumunu tarafından yaptırılır. Üniversiteye yapılan ilk ödemeye sigorta ücreti de dahil edilir. OSCH’nin yıllık ortalama prim bedeli tek kişi için 175, aile için ise 350 US$’dır.

OSHC primini Avustralya’ya gitmeden önce ödemek durumundasınız. Primleri ödeyen tüm öğrencilere, sürekli yanlarında taşımaları tavsiye edilen OSHC üyelik kartı verilmektedir. Avustralya’ya vardığınızda OSHC üyeliğinizi sigorta şirketine onaylatmanız gerekmektedir.
Sigortanızı Avustralya’da kaldığınız sürece her on iki ayda bir ya da kaydınızı her uzattığınızda yeniletmelisiniz. Okulların birçoğu yenileme primlerini sigorta şirketine öğrenci adına gönderir ve yeni bir üye kartı otomatik olarak hazırlanır.

Sigortanızı yeniletmezseniz, şirket OSHC üyeliğinizi devam ettirmediğinizi göçmen bürosuna ve etnik işler bölümüne bildirecektir. Bu durum mevcut vizenizi ve gelecekteki vize alma şansınızı tehlikeye atabilir.

Seçilen pakete göre doktor (uzmanlar dahil), hastane (özel veya resmi), evde veya doktor muayenehanesinde gerçekleştirilen tedavi, çeşitli test ve röntgen ile ilaç bedellerini karşılayan OSCH ucuz fakat kapsamlı bir sağlık sigortası imkanı sağlar. OSCH diş, fizyoterapi, göz (optik) ve ambulans ile ilgili hizmetleri kapsamadığı için, bunların da sigortaları kapsamında bulunmasını isteyen öğrencilerin ayrıca bir ödeme yapmaları gerekmektedir. Avustralya’ya gelmeden önce ortaya çıkmış her hangi bir sağlık probleminizin tedavisi, Avustralya ‘ya gelmeden önce başlamış tedaviler, Avustralya’ya gelirken ya da ayrılırken yolculukta gereken tedavi, sigorta sözleşmesinde teminat altına alınmamış yaralanma ve kazalar için yapılacak tedavi, tek kişilik hastane odaları için istenilen ek ücretler ve on sekiz yaş üstü çocuklarınızın tedavi masrafları da sigorta kapsamında değildir. Bunların sigorta kapsamına alınması için ayrıca ödeme yapmak gerekir.

OSHC kendi doktorunuzun muayenesi dahil olmak üzere devlet hastanelerindeki tedavilerde her konuda tam sigorta imkanı verir. OSHC sağlık ödeneği miktarıyla gerçek fatura arasında fark varsa bu farkı ödemeniz gerekir. OSHC hastanede doktor muayenesi, evde tıbbî yardım, kan testi ve röntgen konularında sizin adınıza ödeme yapar. Hastanede gördüğünüz tedavi bedelinin tamamını, zorunlu olarak hastane dışında yapılan tedavinin ise yüzde 85’ini karşılar. Hekimin standart ücretten fazlasını talep etmesi durumunda farkı siz ödersiniz. Özel bir hastanede tedavi görmeyi tercih etmeniz durumunda fatura OSHC’in ödenek miktarını aşarsa, aradaki farkı siz ödemek durumunda kalabilirsiniz.