Dil Okulu Öğrenci Yorumları

Sinem ÖZ – Centre of English Studies

Merhabalar,

Profesyonel iş hayatıma biraz ara verip dinlenmek istediğim bir anda ATEC’ in önderliğinde Leeds’de yer alan CES (Centre of English Studies) Dil okulunda 4 haftalık bir programa katılma fırsatım oldu. Gitmemdeki amaç, yıllardır okullarda ve üniversitede öğrendiğim İngilizceyi konuşurken zorlanıyor olmamdı. Burcu Hanım, en az Türk ün olabileceği kuzey tarafı ve Leeds’i önermesi sayesinde süreç başladı. Gidince ilk hissettiğim şey gerçekten doğru seçim yaptığımdı? 4 hafta boyunca İngiliz bir ailenin misafiri olarak konakladım. Hem İngilizlerin aile yapısı, yemek kültürü ve misafir ağırlama alışkanlıkları gibi yeni bir kültür hakkında bilgi deneyimleme fırsatım olurken hem de İtalyan ve Japon ev arkadaşlarım ile güzel bir dostluk kurma imkanı yakalamış oldum. Leeds’in bulunduğu lokasyon özellikle haftasonları Liverpool, Manchester ve Edinburgh gibi illeri hızlı trenle gidip gezebilmem için de bir fırsat oldu. Ayrılırken ev sahibimin konuşmamdaki iyileşmem hakkında geri bildirim vermesi benim için süperdi.

 

Kaan Ayanlar– English In Chester

English In Chester’ı anlatmadan önce özellikle Chester’dan bahsetmek gerektiğini düşünüyorum. Chester’a ayak bastığınız andan itibaren tamamen bir “İngiliz” şehrine geldiğinizi anlıyorsunuz. Londra veya diğer büyük illerdeki gibi yozlaşmanın aksine tamamen İngiliz kültürü, British English’ i duymaya ve İngiltere’ye özgü bileşenleri öğrenmeye başlıyorsunuz. Ben, İngiliz bir ailenin yanında 2 ay boyunca kaldım. Onlarla sohbetlerimizde yeni bir kültür tanıma fırsatı buldum. Kültür tanıma fırsatında İngilizlere ait neredeyse bütün özellikleri(yemek, disiplin gibi) tanıma ve onlara sohbetlerde de kendi kültürümü onlara tanıtma fırsatı elde ettim. Ayrıca Japon ev arkadaşımla da çok keyifli hatıralarımız olup çok iyi bir 2 ay geçirdik. 2ay boyunca gittiğim English In Chester’da da tamamen işine ciddiye alan bir dil okulu ilkeleri vardı. Özelikle speaking ve reading e önem veren bir eğitim anlayışı olan bu okulda, neredeyse her derste belirlenen konularla ilgili konuşma fırsatı elde ettik. Neredeyse dünyanın her yerinden arkadaş edinme, onlarla konuşma ve yeni kültürler tanıma fırsatı elde ettim. Haftanın 5 günü boyunca sıkı bir eğitim ve kimi zaman ödevlerle uğraşıp akşamları arkadaşlarımızla hoş vakit geçiriyorduk. Hafta sonları ise gerek okulun düzenlediği geziler gerekse arkadaşlarımızla gittiğimiz şehirlerle zamanı dolu dolu kullanıyorduk. Hızlıca geçen 2 ayın sonunda sadece İngilizcedeki gelişme değil, aynı zamanda birçok farklı ülkeden edinilen arkadaşlıkları, öğrenilen kültürleri ve daha birçok hatıra zihnimde önemli bir yer tutmaktadır. Aradan aylar geçmesine, arada binlerce kilometre mesafe olmasında rağmen arkadaşlarla iletişimimiz hiç kopmadı. Bu yüzden EIC’i kesinlikle tavsiye ediyorum. Sadece İngilizce gelişimi için değil birçok yönden sizlere farklı gelişmeler katacağını düşünüyorum. Ayrıca EIC’e gitmemi bana öneren ve bu keyifli iki ayın geçmesinde önemli pay sahibi olan ATEC’e de teşekkür ediyorum.

Aslı Cay – MLS Collage

ATEC Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla İngiltere, Bournemouth’ta bulunan MLS College International’da 20 Ocak – 28 Mart tarihleri arası 10 haftalık bir eğitim gördüm ve pazarlama Sertifikası aldım.MLS International College dil öğrenimi ağırlıklı öğretmen kadrosu ve ders programına sahip olsa da, pazarlamadan finansa çeşitli işletme sertifikaları imkanı da sağlayan, ve bu alanda bölgedeki en iyi eğitimi veren okullardan biri. Dil eğitimi konusunda da aynı şekilde profesyonel, ve tecrübeli. Eğitim kadrosu ve programlarının yanı sıra, sosyal olanaklarıyla da çok ön planda olan bir okul. Bu aktiviteler sayesinde öğrenciler birçok ülkeden arkadaş edinmekle birlikte, okul dışında da İngilizce konuşmaya devam edebiliyor, ve günlük konuşmaya daha hakim olabiliyorlar.
İngiltere’ye gitmeden önceki süreçte, ATEC’in vermiş olduğu danışmanlık hizmetinden ve çalışanların ilgisinden çok memnun kaldım. Öğrencinin isteklerine, beklentilerine, ve kapasitesine göre bir eğitim olanağı sağlamaya çalışan; yaşanması muhtemel sorunları tecrübesine dayanarak önceden bilen ve engelleyen, ve yurtdışı eğitimine hazırlık gibi stresli ve çok aşamalı bir süreçte size çok yardımcı olan bir kurum. Türkiye’ye döndükten sonra tekrar eğitim amaçlı yurtdışına çıkmak gibi bir planım olduğunda, özellikle yüksek lisans konusunda, kesinlikle ilk tercihim olacaktır.

İrem Tunç – Newcastle International House

Newcastle International House’da 4 haftalık bir dil kursu aldım. Kısa bir sürede olsa kursun kendimi ve İngilizcemi geliştirmeme gerçekten büyük bir katkısı oldu. Kursta gerek hocalarin gerekse öğrencilerin içten ve yardımsever olması benim için çok büyük bir şanstı. Kurs dışında da genelde birçok insan kuzeye gitmeyi istemezken ben Newcastle’daki insanların çok sıcak ve yardımsever olduklarına tanık oldum.Newcastle’ın nüfüsu oldukça azdır, fakat şehirde önemli iki üniversite oluşu şehri öğrenci bakımından oldukça kalabalık yapar, dolayısıyla genç nüfusu fazla bir şehir.Ayrıca gerek pubları gerek tiyatro ve sinemaları olsun oldukça eğlenceli. Aynı zamanda İskoçya’ya yakın oluşu haftasonu gezme imkanlarını oldukça arttırıyor.

Aldığım danışmanlık hizmetine gelince Kübra Hanım ve dolayısıyla ATEC Yurtdışı Eğitim Danışmanlığıyla İngiltere’ye gittiğim için çok şanslıyım. Çünkü kısa sürede sorunsuz bir şekilde kurs kaydi ve vize işlemlerim gerçekleşti. İngiltere için bu işlemler ekstra zor olduğu için, tek başına kısa sürede gerçekleştirilmesi mümkün bir olay değil. Herşey için tekrar teşekkürler ATEC!

Yücel Atalayin- English in Chester

Okul ile ilgili; konaklama yaptığım yerde, sorumlu müdür ve aynı zamanda öğretmen olan Ken; gerçekten disiplinli, ilgili ve herseyi koordine edebilen cana yakın bir kişi. Hiçbir sorunuz cevapsız kalmiyor ve kendinizi evinizde gibi hissetmemeniz için hiçbir sebep yok.Öğretmenler; Lesley, Jane, David ve Martin profesyonel ve arkadaş canlısı. Mathew, işini severek yapan ve bu enerjisini sizinle de paylaşan bir insan. Yönetim kadrosu ise her konuda yardımcı ve profesyonel.

Ulaşım konusunda; okulun anlaşmış olduğu taxi firması beni hava alanında bekletti. Konuyla ilgili durumu okul anketinde de özellikle belirttim. Dönüşte aynı şoför ile tekrar yolculuk yaptım. Daha sıcak bir davranış tarzı vardı.Herşey için okula ve özellikle sizlere çok teşekkür ederim.

Aybuke Basım – English In Chester

Benim için İngilizce her zaman bir problemdi ve pratik yapma gerekliliğini hep hissetmiştim. İngilizcemi geliştirme şansını English in Chester’da buldum ve eminim ki kaldığım süre boyunca İngilizcem oldukça gelişti. English in Chester’da olmaktan dolayı çok mutluyum.
Burada farklı ülkelerden gelen pek çok arkadaşım oldu, okuldan sonra da onlarla bağımızı koparmayacağımızı düşünüyorum.
Dersler benim için oldukça yararlı geçti. Öğretmenlerimiz bize her zaman:” Bir sorunuz varsa cevaplarım, endişelenmeyin” derlerdi. Bence öğretmenlerimize istediğimiz zaman soru sorma şansı olması çok önemli.
Chester çok hoş bir şehir. Chester’daki insanlar gayet arkadaş canlısı. Küçük bir şehir ama bu bir avantaj çünkü her şeyi kolayca bulabiliyorsunuz. Bence bu yabancı ülkelerden gelen ve İngilizcesi çok iyi olmayan öğrenciler için önemli.
Konaklamaya gelince, aile yanı konaklamasında kaldım ve çok memnundum. Mesela, yanında kaldığım ailenin hanımı çok konuşkan bir insandı ve bir sorun yaşadığımda hep bana yardım etti.

Aybuke Basim, 20 Temmuz 2012

Güler Altın – Westbourne Academy

Adım Güler Altın. Mali Müşavirim. Turkiye’de İngilizce öğrenmek benim için büyük bir hayaldi. Öncelikle öğrencilik, ondan sonra da yogun bir iş hayatı derken bir türlü İngilizce öğrenmek için zamanım ve fırsatım olmadı. İş hayatının sonunda yani emekli olunca öğrenmenin yaşı yoktur diyerek İngiltere’ye ATEC Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nın yardımıyla geldim.

ATEC bana İngiltere’nin en güzel bölgelerinden biri olan Bournemouth kasabasını onerdı. İyi ki önermiş. Geldiğim okul beni aynı zamanda bir İngiliz ailenin yanına yerleştirdi. Bu bölge dünyanın dört bir yanından gelen ögrencilerin bulunduğu bir bölge. Aileler gelen öğrencilere nasıl davranmaları gerektiğini çok iyi biliyorlar. Birlikte kaldığım ailede insanlar çok iyiydi. Burada hem güzel vakit geöiriyorsunuz, hem dilinizi geliştirme olanağına sahip oluyorsunuz, bunun yanı sıra bütün dünyayı,diğer ülkelerın yaşamlarını, kültürlerini ve insanlarını da tanıma fırsatını buluyorsunuz.

Ben buraya üç aylık kurs için geldim fakat bir yıldır buradayım.
O kadar güzel bir yer ki olanağım olsa burada kalmayı bile düşünüyorum.
Aynı zamanda farklı ülkelerden ve kültürlerden de çok arkadaşınız oluyor.
Buna sahip olmak da ayrı bir keyif doğrusu.

Çok teşekkürler ATEC…

Taner Umaç – International House Newcastle

1-International House:

İlk gün yapılan seviye sınavının ardından öğleden sonra derse başlanıyor. Öğretmenler ve ekip kibar ve güler yüzlüler. Sıcak bir hava var. Derslikler en çok 12 kişilik oluyor bildiğim kadarı ile. İlave olarak herhangi bir kitap vb bir harcama yapmaya gerek yok. Gerekli dökümanlar öğretmenler tarafından sırası geldikçe dağıtılıyor.
Genel olarak eğitim metodu ile ilgili bir şey söylemem pek mümkün değil. Çünkü ben en üst sınıfa girdim ve dersler sadece konuşma üzerine işleniyor, ev ödevi vs yok. Ancak diğer sınıflarda nasıl bir durum var pek fikrim yok açıkçası.

Her pazartesi günü yeni öğrenciler katılıyor. Son 2 haftadır gördüğüm kadarı ile ağırlıklı olarak İspanyol, İsveçli, Alman ve Suudi öğrenci sayısı çok fazla. Benim bildiğim Türk öğrenci olarak 3 kişiyiz.

2-Şehir ve Sosyal Hayat:

Şehir oldukça küçük diyebilirim ancak tam bir öğrenci şehri. İki üniversite ve iki dil okulu var. Gıda alışverişi, restaurantlar gayet uygun. Hafta içi mesai saatlerinde uygulanan menüler var. Uygun fiyata yemek yiyebiliyorsunuz. Okul mevki olarak şehrin tam merkezinde yer alıyor. Alışveriş merkezlerine, restaurant ve kafelere çok yakın.
Sosyal yaşantı oldukça hareketli. Her hafta sergi, oyun, vs oluyor. Tabi yaz sezonu dışında Newcastle United maçlarını da atlamamak lazım.
Diğer Avrupa şehirlerinin aksine hafta içi gece kulüpleri, publar dolu, insanlar dışarıdalar. Hafta sonlarını anlatmaya gerek yok zaten.
Ayrıca okulun sırf sosyal aktivite ile ilgilenen bir ekibi var. Hafta başında program açıklanıyor ve her gün ne yapılacağını herkes biliyor. Haftanın belli günlerinde publarda parti, hafta sonları da yakın mesafedeki şehirlere ve tarihi yerlere geziler yapılıyor.

3-Konaklama:

Okulun hemen yakınında kendi konaklama binası var. Bu binada daireler var ve her birinde 4-5-6 öğrenci kalıyor. Birçok dairede iki tane banyo/WC var ve bunlarda kız/erkek öğrenciler karışık kalıyor. Herkesin kendi odası oluyor. Mutfak ve salon, banyo/WC ortak kullanılıyor.
Ayrıca benim kaldığım Kingway House var. Okula otobüsle 7dk kadar uzaklıkta. Gayet güzel konumda bir ev. Ulaşımla ilgili bir sorun olmuyor. Gece son otobüsü kaçırsanız dahi taksi ile 7 pound’a gelebiliyorsunuz. Evde 6 oda var bu odaların 4’ünde özel banyo wc var. Ayrıca evin salonu ve mutfağı da oldukça kullanışlı.
Bunların yanında bir de ailelerin yanında kalanlar var. Bazı evler otobüsle 20dk mesafede.
Benim tavsiyem aile yanında kalınacak olsa dahi benim bulunduğum Fenham bölgesindeki evlerde kalınmasıdır çünkü ulaşım gayet kolay.
Okulun konaklama binası oldukça eğlenceli. Daha çok bir yurt binası gibi. Her akşam parti vs. var, şehrin gerçekten göbeğinde. Benim kaldığım evde oldukça rahat, merkeze yakın, ulaşım kolay, kendinize ait her şeyiniz var. Bekar evi gibi diyebilirim. Ancak İngilizce konuşmayı geliştirmek isteyenler için kesinlikle aile yanında kalmayı öneriyorum.

Özgür Kıraç – LILA

Yurtdışında akademik bir kariyer planlamak ve bu hedefi gerçekleştirmek emek isteyen bir süreçtir. Bu dönemde güvenilir bir kaynaktan bilgi almak ve tecrübeli uzmanlarla çalışmak başarı şansını göz ardı edilemeyecek şekilde arttırır. ATEC bana bu yolda eksiksiz ve güvenilir bir hizmet sundu. Beni bütün olasılıklar hakkında dürüst bir şekilde bilgilendirdi ve yönlendirdi. ATEC gerek sıcak ortamıyla gerekse öğrenciye uygun okulu bulmakta ve yerleştirmekteki hassasiyet ve ciddi çalışmalarıyla bana okul ve yurt başvurusu, vize ve kayıt işlemlerinde çok yardımcı oldu. Şu anda İngiltere’de LILA dil kursunda İngilizce eğitimi almaktayım. Bu noktaya gelmemde çok önemli katkılar sağlayan ATEC danışmanlarını ve LILA dil kursunu tereddütsüz herkese öneririm.

Mert Akman – LILA
ATEC;
Sayısız seçenek arasında size ve hedeflerinize uygun dil okulunu bulmak deneyim gerektiren bir konu. Bu konuda bana en uygun seçenekleri belirleyip, alternatifleriyle sundukları için ATEC ekibine teşekkür etmek isterim.
ATEC karar vermeden önce aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderebileceğiniz bir kurum. Rehberlik yaptıkları öğrencilerin eğitim süreclerini sürekli izleyerek, gelecekteki öğrenci adaylarına en güncel şekilde yardım etmekteler. Ekip olarak, sadece okul önermekle kalmayıp kayıt için gerekli tüm yazışmaları yaparak,
daha sonrasında ki vize işlemlerinde de tecrübeleriyle çok yardımcı oldular.LILA;
LILA gerçekten sizi hedefinize ulaştırabilecek, olanaklara, tecrübeye ve enerjiye sahip bir kurum. Burada size yardımcı olmaktan zevk duyan, güler yüzlü ve deneyimli öğretmenlerin yanı sıra, Liverpool’daki yaşamınızda her konuda yanınızda olacak rehberlik hizmetini de bulacaksınız.
Okul tüm öğrencilerine sunduğu “lilaonline” himetiyle de bir adım öne çıkıyor. Bu servis ile 7 gün 24 saat, öğrenim planınıza uygun olarak hazırlanan çalışmalara internet üzerinden ulaşabilecek, interaktif özelliği sayesinde sorularınızı anında öğretmenlerinize ulaştırabileceksiniz.
Ayrıca LILA hazırladığı yoğun sosyal aktivite takvimi ile, okul dışında da sizinle birlikte olup zamanınızı en yararlı ve eğlenceli şekilde geçirmenizi sağlayacak.