Arayın Randevu Alın: İstanbul 0216 550 12 13 & Ankara 0312 426 26 83
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

University of Nottingham / Nottingham


 

 

Üniversitenin Tarihi

Üniversite, Nottingham şehrinde 1881 yılında açılan ilk kolejdir. Daha sonra 1948 yılında Üniversite statüsünü almıştır. Üniversite’nin İngiltere, Çin ve Malezya’da olmak üzere 3 ödüllü kampüsü bulunmaktadır. Üniversite aynı zamanda 2006 yılında İngiltere’de Sutton Bonington kampüsünde Veterinerlik okulunu da açmıştır.

 

Üniversitenin Konumu

Nottingham, İngiltere’nin en kozmopolit şehirlerinden biri olup, tarihi şehir özellikleri ile pek çok restorana, alışveriş merkezlerine, müzik ve tiyatro salonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Şehirden her 30 dakikada bir Londra’ya tren ile seyahat imkânı sağlayan tren ve otobüs aktarmaları mevcuttur. East Midlands Havaalanı şehir 21 km uzaklıktadır. Üniversitenin, University Park kampüsü 330 hektarlık bir arazi üzerine kurulu olup, kampüs 2003 yılından itibaren arka arkaya 13 kez Yeşil Bayrak ödülünü almış olup, Jubilee Kampüsü de son 3 yıldır ödül almaktadır. Üniversite aynı zamanda 2015 yılında GreenMetric Dünya Sıralamasında, “Çevre Dostu Kampüs” ödülünü de almıştır. 

 

Eğitim

Çok çeşitli eğitim teknikleri ve kurs seçenekleri bulunan okulun, full- part time eğitimi, uzaktan eğitim gibi pek çok eğitim seçenekleri mevcuttur.

 

Lisans:İngiltere’de Nottingham Üniversitesinde Lisans eğitimi için 270’e yakın programı mevcuttur. Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız;

http://www.nottingham.ac.uk/ugstudy/courses/a-zsearch.aspx

 

Yüksek Lisans / Master:Nottingham Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi için 300’e yakın program seçeneği mevcuttur. Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız;

http://www.nottingham.ac.uk/pgstudy/courses/courses.aspx

 

Araştırma Master / Doktora(PhD):  Üniversitenin 30’a yakın alanda Doktora seçeneği bulunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız;

http://www.nottingham.ac.uk/research/research.aspx

 

Öğrenci Durumu: Aşağıdaki yüzdeler ile Nottingham Üniversitesin ’deki öğrenci dağılımını görebilirsiniz;

 

Eğitim: Lisans: %75 Yüksek Lisans: %25

Eğitim Zamanı: Tam Zamanlı: %88,Yarı Zamanlı: %12

Öğrenci Dağılımı: UK: %77,  EU: %5,  Diğer: %18

Öğrenci Cinsiyet Dağılım: Erkek: %46, Kadın: %54

 

Konaklama

University Park kampüsü içerisinde 8000 odalı, hem yemekli hem yemeksiz seçenekleri ile yurt konaklaması mevcuttur.  

·        Ortalama konaklama ücretleri 70-150 GBP arasındadır. Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız;

http://www.nottingham.ac.uk/accommodation/prospectivestudents/prospectivestudents.aspx

 

Ücret &Burs

Üniversitede eğitim ücretleri 11000 ile 15000 GBP arasında program içeriğine göre değişim göstermektedir.

Burs olanakları her fakülte ve yıl için farklılık gösterir. Detaylı okul ücretleri ve burs olanakları ile ilgili lütfen ofisimizle iletişime geçin.

 

Araştırma Standartları

·        Nottingham Üniversitesi, Research Excellence Framework(REF) 2014 araştırmalarına göre İngiltere’de araştırma kalitesi alanında ve araştırma enstitüleri içerisinde “araştırma gücü” unvanıyla 8. Sırada yer almıştır.

 

·        İngiltere’de %97 oranında araştırma üniversitesi içerisinde Ekonomi, Sağlık, Kültür,  Kamu Politikaları, ve Çevresel anlamda yaygın bir etkisi vardır.

 

Öğrenci Tesisleri ve Öğrenci Birliği

·        İngiltere kampüsünde 8 kütüphane ve bu kütüphanede 18.000 e-gazete, 70.000 kitap, 4 milyon el yazısı örneği ve özel koleksiyonlar bulunmaktadır.

·        Bazı kütüphaneler yeniden yapılarak öğrenciler için çalışma alanları, sessiz çalışma alanları, bilgisayarlar, laptoplar, plazma ekranlar, kafeler bulunmaktadır.  Kütüphaneler sınav zamanları 24 saat açık durumdadır. Sınırsız internet hizmeti de bulunmaktadır.

·        Öğrenci Servisi zorluk yaşayan öğrencilere, herhangi bir engeli bulunan öğrencilere hem akademik anlamda hem de manevi anlamada çok çeşitli yardımlar yapmaktadır. Öğrenci servisleri her kampüste mevcuttur.

·        Dil merkezi tüm öğrencilere açık olup, çeşitli dilleri öğrenmelerine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda İngiliz İşaret Dilini de tüm seviyeler de öğretmektedir.

·        Üniversitenin halka açık sanat merkezi, tiyatro oyunları, sergiler, dans gösterileri, klasik müzik dinletileri, komedi şovları ve daha birçok sanatsal faaliyete ev sahipliği yapmaktadır.

·        Sanat merkezinde aynı zamanda yontma taş devrinden kalma objelerinde sergilendiği müze yer almaktadır. Burada pek çok sergi düzenlenmekte olup, resim sergileri, fotoğraf sergileri gibi pek çok salanda sergiler düzenlenmektedir.

·        Nottingham Üniversitesi engelli öğrencilere de ev sahipliği yapıp, tüm isteklerine yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Üniversite aynı zamanda İngiltere’deki ilk Engelli Spor Merkezi yöneticisini bünyesine alıp, engelli öğrencilere pek çok sayıda engelli spor programları düzenlemektedir.

·        Öğrenci Birliği, pek çok farklı milletten gelen öğrencilere yardımcı olmaktadır.  

·        2014 yılında University Radio Nottingham “Student Radio Awards” tarafından “en iyi öğrenci radyo istasyonu” seçilmiştir.

·        Nottingham Üniversitesinin yeni tiyatrosunda her dönemde 15’şer oyun sergilenmektedir. Bu gösteriler düzenli olarak Edinburgh Fringe Festivalinde ve National Student Drama Festivalinde sergilenmektedir.

 

Uluslararası Bilgi

·        Okulun İngiltere dışında Çin’de ve Malezya’da kampüsleri bulunmaktadır.

·        Shangay’dan 2 ya da 3 saatlik seyahat ile Üniversitenin Çin kampüsüne ulaşılmaktadır. Kampüs 2004 yılında açılmış olup, Higher Education Park içinde yer alır.

·        Kampüs 144 hektarlık arazi içinde yer alıp, göl kenarındadır. 6000’den fazla öğrencisi bulunup, akademik ofisler, kütüphane, tam donanımlı spor merkezi, öğrenci birliği, restoranlar ve alışveriş dükkânları öğrencilere hizmet vermektedir.

·         Malezya kampüsü ise Eylül 2000’de açılmış olup, Malezya’da açılan ilk İngiliz Üniversitesi’dir.2005 yılında şehir merkezine taşınmıştır.

·        Kampüs içinde kütüphane, amfi tiyatro,  içinde yüzme havuzunun bulunduğu spor merkezi, mini stadyum, yiyecek mekânları ve öğrenci birliği binası bulunmaktadır.

·        Kampüs içi ve kampüs dışı konaklama seçenekleri bulunmakta olup, kampüs dışı konaklama seçenekleri için kampüse yakın otobüs ve metro durakları bulunup, kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.

 

Neden Nottingham Üniversitesi?

·        Üniversitenin tüm kampüsleri mükemmel bir manzaraya ve rahatlığa sahiptir.

·        Üniversitenin Uluslararası İlişkiler Ofisleri düzenli olarak uluslararası ülkelere seyahat edip, buradaki öğrenciler ile bir araya gelip başvurular hakkında ve Üniversite yaşantısı hakkında öğrencilere yardımcı olmaktadırlar.

·        Üniversitenin göçmenlik servisi oldukça disiplinli çalışmakta olup, uluslararası öğrencilere vize konusunda yardımcı olmaktadır.

·        Uluslararası öğrencilerin en büyük avantajı kendi kültürleri, ülkeleri dışında başka ülkelerden gelen diğer öğrencilerin kültürlerini tanımaktadırlar. Ayrıca kendi başlarına İngiltere’de yaşayabilme, sorumluluk alabilme, çalışabilme ve bu sayede İngilizcelerini geliştirebilme şansı yakalarlar

·        Çoğu uluslararası öğrenci İngiltere’de ilk kez çalışıp okuma şansı yakalamaktadır. Bu nedenle okulun personelleri, öğretmenleri her zaman öğrencilere yardımcı olmaktadırlar.

 

Mesleğe Yönlendirme

·        Üniversitenin İş Bulma Agentası öğrencilere kampüs içinde veya şehir içerisinde part-time ve geçici iş bulmalarında yardımcı olmaktadır.

·        Üniversitenin Kariyer ve İş bulma servisi öğrencilere iş bulmalarında yardımcı olmaktadır.

 

Mezunlar

·        Ruth Wilson - acclaimed actress who recently starred alongside Kiera Knightley in Anna Karenina

·        Michael Hirst - screenwriter (Elizabeth) (American and English Studies)

·        Stanley Middleton - writer and Booker Prize winner

·        Dr Kristan Bromley- former European and World Skeleton Champion (Mechanical Design, Materials and Manufacture)

·        Graham Dury - writer and cartoonist, Viz comic