Arayın Randevu Alın: İstanbul 0216 550 12 13 & Ankara 0312 426 26 83
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Yüksek Lisans Program Detayları

İngiltere’de Master ve Doktora

Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere'de yüksek lisans eğitimi almak, iş dünyası ile doğrudan bağlantı kurmak ve kariyer gelişimi için büyük bir fırsattır. Ayrıca ATEC Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, lisans eğitimini Türkiye’de almış öğrencilerin yurtdışı deneyimi kazanma, tek başına yaşama, farklı kültürden öğrencilerle yaşayıp o kültürleri tanıma ve dünyaya daha geniş perspektiften bakabilmek için gerekli olduğu kanısındayız

Master programlarında öğrencilerin genelde 15000-20000 kelime arasında tez yazmaları gerekmektedir.

Yüksek Lisans Dereceleri

İngiltere'de iki çeşit yüksek lisans programı bulunmaktadır.

1- İNGİLTERE’DE Master Programları (MA, MSc, MBA, MEd, MSocSc, MLitt, MEng, LLM)
Bu tür yüksek lisans programları genellikle on iki ay sürer. Öğrenciler Ekim ayından başlamak üzere 9 ay boyunca ders gördükten sonra, yaz aylarında tez çalışmalarını yaparak projelerini tamamlarlar. Yüksek lisans derecesi, sınavlar ve yüksek lisans tezi değerlendirildikten sonra alınır.

2- İNGİLTERE’DE Araştırmalı Master Programları (MRes, MPhil )
Türkiye'de tam karşılığı olmayan bir yüksek lisans derecesidir. MRes genelde bir yıllık bir programdır, MPhil ise genellikle doktoraya geçiş olarak kullanılır. Bu programlar araştırma ve proje ağırlıklıdır.

3- İNGİLTERE’DE Tezsiz Lisans Üstü Diploma Programları
Lisansüstü Sertifikası/Diploması ( Pg Cert, Pg Dip )
Derslerden, seminerlerden oluşan diploma veya sertifika programları. Bazı diploma programları eğer başarı ile tamamlanabilirse yüksek lisans programına geçiş sağlamaktadır. Lisans derecesi tamamlandıktan sonra yapılan bir çalışmadır ve genellikle 9 ay sürmektedir.

Başvuru

Başvurularınız firmamız tarafından tamamen ÜCRETSİZ olarak beraber belirlediğimiz üniversitelere direkt olarak yapılmaktadır.

Başvurular kurumlarca bireysel olarak değerlendirilir ve her kurumun belirlediği bir son başvuru tarihi vardır. Bu tarihler kurumların prospektüslerinde belirtilir, fakat genelde yüksek lisans programına başlamayı düşündüğünüz tarihten bir yıl önce başvurular başlar.

Başvurunuz kuruma ulaştıktan sonra genellikle dört ile altı hafta içinde cevap gönderilir. Başvurduğunuz programa kabulünüz iki teklif çerçevesinde gerçekleşebilir:

Şartsız kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği incelendikten sonra, başvuru koşullarını karşıladıkları takdirde şartsız kabule hak kazanırlar.

Şartlı kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği saptanamadığı durumlarda (halen eğitimini sürdürüyor olmak, İngilizce yeterlilik sınavı sonucunu henüz almamış olmak vb.) şartlı kabul verilir.

Öğretim ücreti ve yaşam masrafları üniversitelere göre farklılık gösterse de, ortalama olarak yıllık öğretim ücreti şöyledir:

Sanat ve Sosyal Bilimler > £10.000-12.000 GBP
Fen ve Teknik Bilimler > £12.000-20.000 GBP

Gerekli Belgeler:

• Diploma (ilk başvuru için henüz okuyan öğrencilere gerekli değildir)
• Üniversitedeki notlarınızın dökümü (transkript)
• İngilizce yeterlilik sınavı sonucu genelde IELTS veya TOEFL (müracaat aşamasında bu belge olmadan da müracaat yapılır)
• Akademik referans (2 tane veya en az 1 akademik ve 1 iş referansı)
• Niyet Mektubu
• CV
• Gerekiyorsa Portfolyo (Sanat ve dizayn bölümleri için)
• MBA için üniversitelerin çoğu 2 ya da 3 yıl belli bir iş tecrübesi isteyebilmekle birlikte iş tecrübesi olmadan alan üniversiteler mevcuttur.
• Bazı kurumlar standart bir sınava girmenizi isteyebilir.


İNGİLTERE’ DE DOKTORA (PHD)

İngiltere’de doktora programları 3 yıldır ve araştırma programları olup eğitim dersleri yoktur. Bu programlara gerek “regular” gerekse “irregular” olarak başlanabilmektedir. Öğrencinin araştırma yapmak istediği konuda bir “proposal” yazması gerekmektedir, bu proposal ve diğer gerekli evraklarla birlikte araştırma yapmak istediği konuda programı olan üniversiteleri ATEC Yurtdışı Eğitim vasıtasıyla belirleyerek müracaatlarını gerçekleştirirler.

Müracaatlara cevaplar olumlu veya olumsuz genelde başvurunun 4-6 haftasında gelmektedir. Doktora programlarında önemli olan öğrencinin yapmayı istediği araştırmanın üniversitede var olması ve en az iki “superviser”ında müsait olması ki bu durumda öğrenciye teklifte bulunulur.

Doktora programlarında yazılması gereken tezler genelde 60-100.000 kelime arasında programa göre değişmektedir.

Programlara kabul edilmede en önemli kriterlerden biri de tüm müracaatların tam, eksiksiz ve amaca uygun yapılmış olmasıdır. Bundan dolayıdır ki daima profesyonel danışmanlık almak öğrenci için en önemli unsurlardan biridir, bu hem öğrencinin doğru üniversite seçimi, hem program bulma, hem üniversiteyi ve ülkeyi tanıma hem de vize vs gibi konularda problem yaşamamaları için çok önem arz etmektedir. ATEC Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı da üniversite resmi temsilcisi olmasından dolayı sizlere eğitimli ve tecrübeli kadrosuyla tüm bu konularda ÜCRETSİZ danışmanlık sunmaktadır.

Gerekli Evraklar;
• Proposal
• Lisans Diploması ve varsa Yuksek lisans diploması
• 2 adet akademik referans mektubu
• Transcript
• Niyet mektubu
• CV
• IELTS veya TOEFL belgesi(varsa)
• Extra alınmış sertifika, diploma vs (varsa)
• Yayınlanmış makale(varsa)