Arayın Randevu Alın: İstanbul 0216 550 12 13 & Ankara 0312 426 26 83
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İngiltere' de Üniversite Eğitimi

İngiltere’de üniversite eğitimi öğrencilerin ilk tercihi olmayı sürdürmektedir. Diğer ülkelere göre İngiltere’de üniversite eğitimi maliyet ve zaman açısından öğrenciler için daha cazip ve ekonomik gelmektedir. İngiltere üniversitelerinin tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise İngilizce seviyesi yüksek iyi bir lise eğitimi almış öğrencilerin hazırlık yılı (Foundation) okumadan üniversite eğitiminlerini 3 yılda tamamlamalarıdır. Sadece tıp, diş hekimliği ve mimarlık gibi programlar okulla bağlı olarak 3 yıldan uzun süreli olabilmektedir. İngiltere üniversitelerinden farklı olarak İskoçya'daki üniversitelerde dört yıl sürmektedir.

Yaşıtlarına göre eğitimlerini erken ve yurtdışında Top 100 ün içindeki kaliteli eğitim sunan, gerek eğitmen kadrosu gerekse kampüsün ve ülkenin sunduğu birçok olanak ile öğrencilere bir çok alanada vizyon sahibi olmayı sağlaması, İngiltere’de üniversite eğitimi popüler hale getirmiştir.

İngiltere’de üniversite eğitimini iki başlıkta incelersek daha doğru bir yorum ve bilgi aktarımı sağlamış oluruz. Dolayısıyla önce İngiltere’de Lisans (Undergarduate) ve sonrasında da İngiltere’de Master ve Doktora eğitimlerini iceren İngiltere’de lisansüstü eğitimi ele alacağız.

İngiltere’de Üniversite (Lisans) Eğitimi
İngiltere’de üniversite eğitimi genel olarak 3 yıldır ve bu tüm Dünya ülkeleri tarafından kabul edilmektedir. Ülkemizde de İngiliz devlet üniversitelerinin tüm parogramları YÖK tarafından onaylanmış kabul almış bölümlerdir. Dolayısıyla İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrenciler denklikle ilgili bir sıkıntı yaşamazlar.

Sandwich Programları
3 yıllık eğitimin haricinde, yine İngiltere’de lisans programı olarak 4 yıllık, “sandwich” veya “year abroad” olarak programlarda vardır. Öğrenciler “sandwich” programını tercih ettiklerinde İngilterede ki eğitim aldıkları üniversitenin 2.sınıfı bitirdikten sonra 40 haftalık alanında bir işe yerleştirilir ve son sene eğitimi icin üniversiteye geri döner ve eğitimini tamamlar.

Year Abroad
Eğer öğrenci İngiltere’de “year abroad” programını seçtiyse yine 2.sınıfın sonunda tercih ettiği ülkelerden birinde 1 yıl eğitim alıp döner ve son senesini İngiltere’de üniversitede tamamlar.
Bunlarla birlikte İngiltere Üniversite Eğtiminde eczacılık 4 yıl ve tıp da 5 yıllık eğitim sürelerine sahiptir.

İngiltere’de Üniversitelerin eğitim programları genelde her sene Eylül ayı sonu, Ekim ayı başı gibi başlarken bazı İngiltere üniversitelerinin belli programları farklı başlama tarihlerine sahiptir. Örneğin Ocak, Şubat ve hatta yılda 3-4 farklı başlama tarihi de olmaktadır. İngiltere’de üniversite eğitimi başlangıç tarihleri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İngiltere’de Lisans dereceleri şu şekilde gruplandırılabilir:
• Bachelor of Arts (BA) > Sosyal konularda lisans derecesi
• Bachelor of Science (BSc) > Fen konularında lisans derecesi
• Bachelor of Law (LLB) > Hukuk konusunda lisans derecesi
• Bachelor of Medicine (MB) > Tıp konusunda lisans derecesi
• Bachelor of Education (BEd) > Eğitim konusunda lisans derecesi
• Bachelor of Architecture (BArch) > Mimarlık konusunda lisans derecesi
• Bachelor of Engineering (BEng) > Mühendislik konusunda lisans derecesi

İngiltere’deki Üniversitelere Kabul Koşulları
Bir öğrencinin İngiltere’deki üniversitelere kabul edilmesi için 2 şart aranmaktadır,

1- Akademik Kabul Koşulları
Öğrenci kabul koşulları bir üniversiteden diğerine ve hatta bölümden bölüme farklılık gösterebilir. Her üniversitenin aradığı özel koşulları, bize danışarak öğrenebilirsiniz. Genelde yüksek ranking’e sahip üniversiteler diye adlandırdıklarımız Türk lise diplomalarını yeterli bulmamaktadırlar. Dolayısıyla bu tür detaylı bilgiler için bizimle irtibata gecmenizde fayda vardır.

2- İngilizce Yeterlilik
İngiltere'de üniversite seviyesinde eğitim görmek ve sosyal yaşamı en iyi şekilde sürdürebilmek için belirli bir seviyede İngilizce bilmek gereklidir.
İngiltere'deki yüksek öğretim kurumları ve kolejler öğrencilerin hazırlık (Foundation) bölümlerine kabul için minimum IELTS 5.0 veya 5.5 ve lisans programlarına kabulü içinse IELTS 6.0 ile 7.0 arasında programa göre fark göstermektedir.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi için Başvuru Tarihleri
İngiltere’de üniversite eğitimi başvuruları bir yıl öncesinden başlar ve 1 Eylül - 30 Haziran tarihleri arasında yapılır. Fakat İngiltere’de üniversite eğitimini alma konusunda ciddi olan ve kararını vermiş olan öğrencilerin müracaatlarını 1 Ocak’tan önce tamamlamalarını tavsiye ederiz.

İngiltere’de Yüksek Lisans (İngiltere’de Master)
İngiltere'de yüksek lisans eğitimi almak, iş dünyası ile doğrudan bağlantı kurmak ve kariyer gelişimi için büyük bir fırsattır. Ayrıca ATEC Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, lisans eğitimini Türkiye’de almış öğrencilerin yurtdışı deneyimi kazanma, tek başına yaşama, farklı kültürden öğrencilerle yaşayıp o kültürleri tanıma ve dünyaya daha geniş perspektiften bakabilmek için gerekli olduğu kanısındayız

Yüksek Lisans Dereceleri
İngiltere'de 4 çeşit yüksek lisans programı bulunmaktadır.

1- İngiltere’de Eğitim odaklı Master Programları (MA, MSc, MBA, MEd, MSocSc, MLitt, MEng, LLM)
Bu tür yüksek lisans programları genellikle on iki ay sürer. Öğrenciler Ekim ayından başlamak üzere 9 ay boyunca ders gördükten sonra, yaz aylarında tez çalışmalarını yaparak projelerini tamamlarlar. Yüksek lisans derecesi, sınavlar ve yüksek lisans tezi değerlendirildikten sonra alınır.

2- İngiltere’de Araştırmalı odaklı Master Programları (MRes, MPhil )
Türkiye'de tam karşılığı olmayan bir yüksek lisans derecesidir. MRes genelde bir yıllık bir programdır, MPhil ise genellikle doktoraya geçiş olarak kullanılır. Bu programlar araştırma ve proje ağırlıklıdır.

3- İngiltere’de Tezsiz Lisans Üstü Diploma Programları
Lisansüstü Sertifikası/Diploması ( Pg Cert, Pg Dip )
Derslerden, seminerlerden oluşan diploma veya sertifika programları. Bazı diploma programları eğer başarı ile tamamlanabilirse yüksek lisans programına geçiş sağlamaktadır. Lisans derecesi tamamlandıktan sonra yapılan bir çalışmadır ve genellikle 9 ay sürmektedir.

4- İngiltere’de Doktora Programları
İngiltere’de doktora programları 3 yıldır ve araştırma programları olup eğitim dersleri yoktur. Bu programlara gerek “regular” gerekse “irregular” olarak başlanabilmektedir. Öğrencinin araştırma yapmak istediği konuda bir “proposal” yazması gerekmektedir, bu proposal ve diğer gerekli evraklarla birlikte araştırma yapmak istediği konuda programı olan üniversiteleri ATEC Yurtdışı Eğitim vasıtasıyla belirleyerek müracaatlarını gerçekleştirirler.

Müracaatlara cevaplar olumlu veya olumsuz genelde başvurunun 4-6 haftasında gelmektedir. Doktora programlarında önemli olan öğrencinin yapmayı istediği araştırmanın üniversitede var olması ve en az iki “superviser”ında müsait olması ki bu durumda öğrenciye teklifte bulunulur.

Doktora programlarında yazılması gereken tezler genelde 60-100.000 kelime arasında programa göre değişmektedir.

İngiltere Yüksek Lisans Başvurusu
Başvurularınız firmamız tarafından tamamen ÜCRETSİZ olarak beraber belirlediğimiz üniversitelere direkt olarak yapılmaktadır.
Başvurular kurumlarca bireysel olarak değerlendirilir ve her kurumun belirlediği bir son başvuru tarihi vardır. Bu tarihler kurumların prospektüslerinde belirtilir, fakat genelde yüksek lisans programına başlamayı düşündüğünüz tarihten bir yıl önce başvurular başlar.

Başvurunuz kuruma ulaştıktan sonra genellikle dört ile altı hafta içinde cevap gönderilir. Başvurduğunuz programa kabulünüz iki teklif çerçevesinde gerçekleşebilir:

İngiltere Yüksek Lisans Şartsız kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği incelendikten sonra, başvuru koşullarını karşıladıkları takdirde şartsız kabule hak kazanırlar.

İngiltere Yüksek Lisans Şartlı kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği saptanamadığı durumlarda (halen eğitimini sürdürüyor olmak, İngilizce yeterlilik sınavı sonucunu henüz almamış olmak vb.) şartlı kabul verilir.

Yurtdışı Master Programları için gerekli belgeler:
• Diploma (ilk başvuru için henüz okuyan öğrencilere gerekli değildir)
• Üniversitedeki notlarınızın dökümü (transkript)
• İngilizce yeterlilik sınavı sonucu genelde IELTS
• Akademik referans (2 tane veya en az 1 akademik ve 1 iş referansı)
• Niyet Mektubu
• CV
• Gerekiyorsa Portfolyo (Sanat ve dizayn bölümleri için)
• MBA için üniversitelerin çoğu 2 ya da 3 yıl belli bir iş tecrübesi isteyebilmekle birlikte iş tecrübesi olmadan alan üniversiteler mevcuttur.
• Bazı kurumlar standart bir sınava girmenizi isteyebilir.
Yurtdışı Doktora için Gerekli Evraklar;
• Proposal
• Lisans Diploması ve varsa Yuksek lisans diploması
• Lisans ve Yüksek lisans transcript
• 2 adet akademik referans mektubu
• Transcript
• Niyet mektubu
• CV
• IELTS (varsa)
• Extra alınmış sertifika, diploma vs (varsa)
• Yayınlanmış makale(varsa)