Arayın Randevu Alın: İstanbul 0216 550 12 13 & Ankara 0312 426 26 83
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İngiltere’de Lise Eğitimi

Yurtdışında lise eğitimi konusunda da aslında söylenecek çok söz var ve biz bunları burada yeterince anlatamayacağımızdan dolayı sizlerle yüz yüze görüşerek yurtdışında lise eğitimi konusunda tüm detayları paylaşmayı daha uygun görmekteyiz. Bunun en birincil sebebi konunun çok hassas olmasıdır çünkü 18 yaş altı bir çocuğun zaten yurtdışında eğitime gönderilmesi ebeveynler için oldukça zordur ve bundan dolayı da tüm detayların tek tek ele alınması çok önem arz etmektedir.

Bu görüşmeler hiç bir zaman tek görüşme ile sonlanmamakta, defalarca karşılıklı görüşülüp tüm var olan soruların cevaplarının alınması gerekmektedir. ATEC eğitim danışmalığı olarak sizlere bu konuda elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Konunun çok ciddi ve detaylı irdelenmesi gerekliliğini belirttikten sonra sizlere bazı veriler ve bilgiler verirsek sanırım gelmeden önce yurtdışı lise eğitiminin ne denli önemli olduğu ve aslında hiç de bilindiği gibi aşırı pahalı olmadığı anlaşılacaktır.

Bugün Türkiye’de iyi özel bir liseye ödenen ortalama yıllık okul harcı 35-45.000 TL civarındadır ve bu fiyata henüz servis, konaklama, extra dersler, özel hocalar, dershane ödemeleri, bu dershane vs’lere gidiş gelişler ve ayrıca özel extra talepler dahil değildir. Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde velilerin bize verdikleri bilgilere göre bir öğrencinin yıllık ortalama yaşam maliyeti okul hariç 15-20000 TL civarında olduğu ve hatta bazı zamanlarda bunu aştığı doğrultusunda. Peki Türkiye’de bir özel bir liseye giden öğrencinin yıllık ortalama maliyeti 70.000 – 100.000 TL iken yurtdışında maliyetler ne olmaktadır? İngiltere ve İsviçre’de resmi temsilciliğini yaptığımız liselerimiz yıllık ortalama maliyeti 100.000-120.000 TL arasında değişmektedir. Buna öğrencinin okul, konaklama, 3 öğün yemek ve çeşitli aktiviteler dahildir.

Fiyat farkının çok olmadığı bu durumda öğrencinin yurtdışında lise almasının kazançları ne olabilir?

1) Öz güven kazanma;
2) İngiliz ve diğer üniversitelere direkt 1.sınıftan başlama;
3) Oxford, Cambridge, Durham gibi üniversitelerde okuma;
4) Tıp, diş hekimliği gibi Türkiye’den giden öğrencilerin girmesinin oldukça zor olduğu bölümlere girme;
5) Kendini ifade edebilme öz güveni;
6) Ezbercilikten uzak tamamen araştırmacı kişiliği ve beceriyi elde etme
gibi daha sayabileceğimiz bir çok özellikleri kazanma şansına, ayrıcalığına sahip olabilirler ki biz bunları yaşamaktayız.

Karar tabi ki sizin ama son kararınız vermeden önce bizimle görüşmenizin size sağlayacağı en önemli avantaj nedir derseniz? Keşke dememek olacaktır.