Arayın Randevu Alın: İstanbul 0216 550 12 13 & Ankara 0312 426 26 83
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Amerika' da Üniversite Eğitimi

Amerika’da üniversite eğitimini iki başlık altında toplamakta fayda vardır, Lisans ve yüksek lisans;

Amerika’da Lisans Eğitimi ( Undergraduate)
Amerika lisans ve yüksek lisans eğitimi açısından Dünya’nın en önde gelen ülkesidir. Dünya’nın bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizden de bir çok öğrenci bu ülkede eğitim almak için müracaatlarda bulunmaktadır. Bunun bir çok nedeni vardır ve bunların başlıcaları;
• Dünya sıralamasında Amerika’daki üniversitelerin üst sıralarda olması,
• İyi marketing yapması,
• Ülkemizdeki eğitim sisteminin Amerikan eğitim sisteminden gelmesi,
• Bir çok özel liselerin Amerika odaklı eğitim vererek öğrencilerini yönlendirmesi,
• Fırsatlar ülkesi olarak adlandırılması,
• Kredili eğitim alınması
Ve bunlar gibi belli başlı bir çok nedenlerden dolayı öğrenciler Amerika'yı yoğun olarak tercih etmekteler.
Üniversite eğitim süresi 4 yıl olduğundan dolayı bizim eğitim sistemimize de uyum sağlamakta hatta bazı durumlarda ülkemizde iyi bir üniversitede eğitimi alan öğrenci başarı durumuna ve diğer durumlara görede Amerika’daki üniversitelere aynı sene icin geçiş şansını yakalayabilmektedir.
İlk iki yıl daha cok liberal eğitim denilen eğitim alınmakta ve son iki senede öğrenci kendi uzmanlık alanine yönelmektedir.
Amerika’da özel ve devlet olmak üzere (her ne kadar kesin rakamlar olmasa da) 3000’nin üzerinde kolej ve üniversite olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla bu kolej ve üniversitelerin giriş koşulları da farklılık göstermekte olduğundan dolayı üniversite bazında hareket edilmesi gerekmektedir.
Genelde üniversitelerin lit ortalamalırının yanında SAT, ACT, IB ve AP gibi diğer sınavlardan aldıkları başarılara da bakarak üniversiteler kararlarını vermektedir. Diğer önemli bir konu ise niyet mektubu Amerika için tek tek her üniversite icin ayrı o üniversiteye özel niyet mektubu yazılması da çok önem arz etmektedir.

Amerika’da Yüksek Lisans ( Postgraduate)
Amerika’da master programlarının süreleri 2 yıldır olup müracaatlar ocak ayından öce yapılması gerekmektedir. Bir çok üniversite programları için toefl veya ielts yeterli olmaktadır. Genelde istenilen toefl puanları ibt olarak 90 üzeri, ielts olarak da 6.5 üzeri istenmektedir.

Doktora programları ise 5 yıl olup genelde bunun ilk 2 yılını eğitimle tamamlayıp son 3 yılında araştırma yaparak tamamlanması gerekmektedir. Genelde 60.000 kelime üzeri bir doktora tezi yazılmaktadır.
Detaylı bilgiye ulaşmak ve müracaatlarınızı ücretsiz olarak yapılması icin bize ulaşmanız yeterlidir.